Facebook Google+ Twitter

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Walki z AIDS

Światowy Dzień Walki z AIDS od 1988 roku obchodzony jest 1 grudnia z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia.

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. JAGADEESH NV/PAPAIDS, jest to zespół nabytego niedoboru odporności, jest końcowym stadium zarażenia wirusem HIV. Zarazić się można na różne sposoby, najczęściej dochodzi do tego w wyniku kontaktu z zakażoną krwią, np. przez stosowanie tej samej igły wśród narkomanów oraz poprzez kontakt seksualny z nosicielem. Chorobę bardzo często dziedziczy po matce dziecko.

Według statystyk w 2008 roku na świecie żyło ponad 33 miliony nosicieli wirusa HIV.
W ciągu tego samego roku zarażonych zostało około 2,7 miliona ludzi, a 2 miliony zmarły na AIDS.

Niestety do tej pory nie został opracowany żaden lek na AIDS. Dzięki długofalowemu leczeniu antyretrowirusowemu możliwe jest zahamowanie replikacji wirusa i wydłużenie życia nosiciela.

Na całym świecie, w tym i Polski, odbywają się m.in. konferencje, happeningi oraz akcje edukacyjne dotyczące profilaktyki AIDS. Do akcji włączyły się również liczne media. W wielu telewizjach nadawany jest tzw. "Staying Alive" - zbiór reportaży o tematyce HIV/AIDS mających na celu uświadomienie zagrożenia i wszczepienie słuchaczom intuicji ostrożności. Zapalane są również znicze i świece symbolizujące pamięć o ofiarach HIV/AIDS. Uczestnicy na znak solidarności z chorymi przywdziewają się w czerwoną wstążkę.

W Gdyni, jak w wielu innych placówkach w Polsce można się bezpłatnie zbadać na obecność wirusa HIV, trwa to do soboty, 5 grudnia. Na badania może się zgłosić każdy, bez przedstawiania się i podawania swoich danych osobowych ( anonimowo). Każdy, kto obawia się o swoje zdrowie, i podejrzewa, że może być zarażony może zgłosić się do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej przy ul. Starowiejskiej 50 w Gdyni gdzie przeprowadzane są badania. Jeżeli ktoś uzyska w badaniu wynik pozytywny bądź też niejednoznaczny, przeprowadzony zostanie, również za darmo, dodatkowy test potwierdzający.
W Trójmieście przez cały rok darmowe badania na obecność wirusa HIV wykonuje tylko jedna placówka - przychodnia przy ul. Długiej w Gdańsku.

Więcej informacji o badaniach przeprowadzanych w Gdyni można uzyskać pod numerem tel. (58) 620-17-98

Więcej informacji oraz statystyki można znalesć pod tymi adresami:
Staying Alive
eioba.pl
wiki

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Witam dość ciekawy krótki artykuł i tylko małe wyjaśnienie do niego:
Istnieją tylko 3 drogi przenoszenia HIV:
1. poprzez kontakty seksualne, oczywiście najlepszym znanym zabezpieczeniem jest prezerwatywa o czym ludzie zapominają
2. poprzez zakażoną HIV krew, tu oczywiście przede wszystkim narkomani z wspólną przechodnią igłą
3. z zakażonej HIV matki na jej dziecko, w tym wypadku warto by było by kobieta wiedziała czy jest nosicielką czy nie bo jeśli będzie leczona podczas ciąży to istniej duża szansa że dziecko nie będzie nosicielem wirusa.
DLATEGO TAK WAŻNE SĄ BADANIA

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.