Facebook Google+ Twitter

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Wody

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-03-22 07:03

Trzy czwarte powierzchni Ziemi to woda, ale tylko jeden procent jej zasobów nadaje się do picia. Dziś przypada Światowy Dzień Wody, ustanowiony 18 lat temu przez ONZ. W tym roku jest obchodzony pod hasłem "Czysta woda dla zdrowego świata".

Według danych ONZ, ponad 880 milionów ludzi na świecie cierpi z powodu niedostatku wody nadającej się do spożycia i codziennego użytku. W 2004 roku Organizacja uznała, że dostępność czystej wody jest jednym z największych wyzwań, przed którymi stoi ludzkość, i jednym z najważniejszych czynników, decydujących o rozwoju społecznym i ekonomicznym krajów. Lata 2005-1015 ogłoszono Międzynarodową Dekadą "Woda dla Życia".

Od 2004 roku Polska Akcja Humanitarna prowadzi Kampanię Wodną, której celem jest uświadomienie Polakom problemu niedostatku wody oraz zebranie pieniędzy na budowę studni i ujęć wody w krajach Afryki i Bliskiego Wschodu. Brak czystej wody jest tam szczególnie dotkliwy.

W Sudanie misja PAH działa od 2006 roku. Koordynator Piotr Sasin podkreśla, że pomoc jest tam nadal bardzo potrzebna, szczególnie w miejscach odległych od stolicy kraju. Gdy misja PAH ruszała, mieszkańcy niektórych miejscowości walczyli o wodę, inni chodzili po nią do odległych miejsc, nieraz poświęcając na to wiele godzin. Na jedną studnię przypada często około 2 tysięcy osób.

Piotr Sasin powiedział, że w tych miejscach, gdzie udało się wybudować studnie, codzienność mieszkańców bardzo się zmieniła. Dotyczy to przede wszystkim dzieci, które rzadziej chorują na zakażenia związane z brakiem czystej wody do picia i codziennej higieny. Dzieci chodzą do szkoły, bo nie muszą poświęcać tak dużo czasu na przynoszenie wody z odległych miejsc. Piotr Sasin powiedział, że w ubiegłym roku oddano do użytku 23 studnie, które są obsługiwane i naprawiane przez miejscowych mechaników, a korzystają z tych ujęć wody także mieszkańcy odległych miejscowości.

Dostęp do wody jest poważnym problemem także dla mieszkańców Autonomii Palestyńskiej i Strefy Gazy. Agnieszka Samolej, która koordynuje misję Polskiej Akcji Humanitarnej na Bliskim Wschodzie, powiedziała że woda bywa elementem rozgrywek politycznych między Izraelem a mieszkańcami Autonomii. Nieraz dostęp do wody jest odcinany Palestyńczykom na kilka lub kilkanaście dni, choć źródła wody znajdują się na ich terenie. Na jednego Palestyńczyka przypada około 50 litrów wody dziennie. W tym samym czasie mieszkańcy izraelskich osiedli zużywają niemal siedem razy więcej wody.

Agnieszka Samolej podkreśla, że woda jest dobrem, które powinni doceniać nie tylko mieszkańcy tych regionów, gdzie jej brakuje. Zwraca uwagę, że w Polsce mamy na razie nieograniczony dostęp do wody, natomiast jej zasoby nie są nieograniczone. Wody w rzekach i innych zbiornikach słodkowodnych są zanieczyszczone, a zasoby czystych wód podziemnych także są ograniczone. Trzeba też wziąć pod uwagę, że w sytuacji ocieplenia klimatu zwiększa się parowanie i wody słodkiej jest mniej. Agnieszka Samolej przypomina, że z myślą o przyszłych pokoleniach powinniśmy rozsądnie gospodarować wodą i jej nie marnować.

Polska Akcja Humanitarna apeluje o poparcie Kampanii Wodnej i wspieranie programów zaopatrzenia w wodę mieszkańców Sudanu i Autonomii Palestyńskiej. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie internetowej www.pah.org.pl.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.