Facebook Google+ Twitter

Dziś ogłoszenie laureata literackiej nagrody Nobla

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-10-09 07:51

Wśród faworytów wymieniani są między innymi niemiecka pisarka Herta Mueller, poeta z Korei Południowej Ko Un, izraelski pisarz Amos Oz, Carlos Fuentes z Meksyku i włoski eseista Claudio Magris.

Dziś zostanie ogłoszony laureat literackiej nagrody Nobla. Szwedzka Akademia Literatury, jak co roku, poda nazwisko wyróżnionego około godz. 13:00.

Laureat otrzyma 10 milionów szwedzkich koron, czyli równowartość trzech i pół miliona złotych. Trwają już spekulacje kto w tym roku zdobędzie nagrodę. W ubiegłym roku nieoczekiwanie przypadła ona brytyjskiej pisarce Doris Lessing.

Polscy pisarze czterokrotnie otrzymywali literackiego Nobla. W 1905 roku - Henryk Sienkiewicz, w 1924 - Władysław Reymont, a w 1980 roku - Czesław Miłosz. Ostatnią polską noblistką była Wisława Szymborska, która otrzymała nagrodę w 1996 roku.

Poznaliśmy już tegorocznych laureatów z medycyny, fizyki i chemii. Laureat Pokojowej Nagrody Nobla zostanie ogłoszony jutro, a trzy dni później zdobywca ostatniego z tegorocznych wyróżnień - nagrody Nobla z ekonomii. Wszystkie nagrody zostaną wręczone w grudniu w Sztokholmie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.