Facebook Google+ Twitter

Dziś ostatnie pożegnanie Sławomira Mrożka w Krakowie

Sławomir Mrożek zostanie dziś pochowany w Panteonie Narodowym w krakowskim kościele świętych Piotra i Pawła. Uroczystości pogrzebowe będą transmitowane przez telewizyjną "Dwójkę".

Urna z prochami Sławomira Mrożka wystawiona w Barbakanie. / Fot. PAPDziś, 17 września, w Panteonie Narodowym przy krakowskim kościele świętych Piotra i Pawła pochowany zostanie Sławomir Mrożek. Obrzędowi funeralnemu został nadany charakter ceremonialny, zgodny z tradycją pogrzebu wielkich osobistości.

Ostatnie pożegnanie Sławomira Mrożka rozpocznie się od wystawienia urny z jego prochami oraz księgi kondolencyjnej w Barbakanie. Będzie można oddać hołd pisarzowi między godziną 10 a 12.30. W tym miejscu w 1927 r. rozpoczęła się także ceremonia pochówku sprowadzonych do Polski z Paryża szczątków Juliusza Słowackiego.

Sławomira Mrożka pożegna w imieniu rządu minister kultury Bogdan Zdrojewski, a w imieniu artystów - prezes Związku Artystów Scen Polskich Olgierd Łukaszewicz oraz aktor i reżyser Jerzy Stuhr. Pisarza odprowadzą na wieczny spoczynek także najbliżsi, przyjaciele, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, ludzie ze świata kultury, wydawcy, mieszkańcy Krakowa i przybyli na uroczystość turyści.

O godzinie 12.30 urna zostanie przewieziona czarnym karawanem konnym Drogą Królewską spod Barbakanu przez Bramę Floriańską i Rynek do kościoła św. Piotra i Pawła. Za karawanem samochodami będzie jechała rodzina Sławomira Mrożka. Ta część uroczystości odbędzie się w ciszy, bez muzyki, jak zapowiedział Marcin Baniak z Wydawnictwa Literackiego.

Nabożeństwu żałobnemu będzie przewodniczył metropolita krakowski, kardynał Stanisław Dziwisz. W kościele będą Ołtarz w kościele św. Piotra i Pawła w Krakowie / Fot. Wikipedia Commons obecni: rodzina i przyjaciele Sławomira Mrożka, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, wydawcy książek Mrożka i agenci literaccy z Polski i zagranicy, reprezentanci świata kultury, w tym scen, na których grane były utwory dramaturga.

Po mszy świętej przewidziano wystąpienia. Głos zabiorą między innymi szef Kancelarii Prezydenta Jacek Michałowski, który odczyta list od Bronisława Komorowskiego, minister kultury Bogdan Zdrojewski jako reprezentant rządu, zaś w imieniu władz miasta przemówi prezydent Krakowa Jacek Majchrowski oraz prezes ZASP Olgierd Łukaszewicz, w imieniu krakowskich artystów Jerzy Stuhr, a w imieniu wydawcy i rodziny - Vera Michalski-Hoffmann.

Krzyż Wielki Odrodzenia Polski / Fot. Wikipedia Commons Podczas uroczystości pisarz ma zostać pośmiertnie uhonorowany wysokim odznaczeniem państwowym - Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski.

Oprawę muzyczną nabożeństwa zapewni Capella Cracoviensis, a partie organowe wykona Cyprian Jagiełło. Podczas mszy św. zabrzmią utwory m.in. Arvo Pärta.

Po ceremonii w kościele urna z prochami spocznie w sarkofagu wykonanym z kremowego piaskowca w podziemiach świątyni, w nowym Panteonie Narodowym. Na sarkofagu wyryte są imię i nazwisko, data narodzin i śmierci i napis "pisarz". Do krypty pod prezbiterium zejdzie tylko kilkanaście osób: prowadzący liturgię duchowni i najbliższa rodzina zmarłego. Po godzinie 15.30 panteon zostanie udostępniony mieszkańcom Krakowa do godz. 18.30, a przez kolejnych kilka dni - w godzinach otwarcia świątyni.

Mrożek będzie pierwszą osobą pochowaną w Panteonie Narodowym, utworzonym w podziemiach kościoła św. Piotra i Pawła. Ma to być miejsce spoczynku wybitnych przedstawicieli sztuki, kultury i nauki. Spocznie w jednej z najstarszych krypt, datowanej na rok 1735.

Po uroczystościach pogrzebowych obędzie się nieoficjalne spotkanie przyjaciół Sławomira Mrożka w siedzibie Wydawnictwa Literackiego.

Mieszkańcy Krakowa będą mogli śledzić mszę św. na telebimie ustawionym w pobliżu kościoła. W ostatnim pożegnaniu Sławomira Mrożka będą mogli uczestniczyć także widzowie telewizyjnej "Dwójki". Za pośrednictwem TVP2, transmitującej przebieg uroczystości pogrzebowej od 12.30 rejestrowana będzie ostatnia droga autora "Emigrantów".

Sławomir Mrożek zmarł w Nicei 15 sierpnia w wieku 83 lat. Urodzony w Borzęcinie pisarz przez wiele lat był związany z Krakowem. Wyraził wolę, by spocząć w tym mieście.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (9):

Sortuj komentarze:

Dziękuję, Basiu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Adrianno, poszłam dzisiaj, wraz z nim, tą ostatnią drogą. Mam nadzieję, że inni też odczuwają podobnie - odprowadziliśmy Go, rodacy, do miejsca spoczynku, na które zasłużył

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mateuszu, byłam z Wami za pośrednictwem TVP. Cieszę się, że mogłeś uczestniczyć w uroczystości.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pożegnaliśmy w Krakowie wielkiego artystę, patriotę i wspaniałego człowieka. Mam nadzieję, że znaczenie tego co napisał będzie coraz ważniejsze dla przyszłych pokoleń. Ostatniej drodze Mistrza towarzyszyły tłumy, a ja idąc obok urny z jego prochami czułem wzruszenie i ogromny żal. Nie ma już tak wielkich narodowych pisarzy, był ostatni.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mam nadzieję, że TVP pokaże jakiś sensowny skrót dla tych, co pracowali do południa...

Komentarz został ukrytyrozwiń

w Krakowie od rana pada deszcz, urnę z prochami pisarza ustawiono na postumencie pod zadaszeniem. Obok niej znajduje się przepasana kirem biało-czarna fotografia Sławomira Mrożka, a na stoliku księga kondolencyjna. Są też wieńce od żony Susany Osorio-Mrożek, prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, władz Krakowa i Małopolski oraz wydawców. Wartę honorową pełnią strażnicy miejscy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ten dzień należy do Sławomira Mrożka! Dziś Kraków stał się stolicą kultury!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Smutno będzie żegnać tego wybitnego pisarza. Dziękuję Adrianno za cenne informacje.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Chwała wielkiemu mężowi!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.