Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dziś ostatnie pożegnanie Sławomira Mrożka w Krakowie

Adrianna Adamek-Świechowska
Adrianna Adamek-Świechowska
Kościół św. Piotra i Pawła w Krakowie
Kościół św. Piotra i Pawła w Krakowie Wikipedia Commons
Sławomir Mrożek zostanie dziś pochowany w Panteonie Narodowym w krakowskim kościele świętych Piotra i Pawła. Uroczystości pogrzebowe będą transmitowane przez telewizyjną "Dwójkę".

Dziś, 17 września, w Panteonie Narodowym przy krakowskim kościele świętych Piotra i Pawła pochowany zostanie Sławomir Mrożek. Obrzędowi funeralnemu został nadany charakter ceremonialny, zgodny z tradycją pogrzebu wielkich osobistości.

Ostatnie pożegnanie Sławomira Mrożka rozpocznie się od wystawienia urny z jego prochami oraz księgi kondolencyjnej w Barbakanie. Będzie można oddać hołd pisarzowi między godziną 10 a 12.30. W tym miejscu w 1927 r. rozpoczęła się także ceremonia pochówku sprowadzonych do Polski z Paryża szczątków Juliusza Słowackiego.

Sławomira Mrożka pożegna w imieniu rządu minister kultury Bogdan Zdrojewski, a w imieniu artystów - prezes Związku Artystów Scen Polskich Olgierd Łukaszewicz oraz aktor i reżyser Jerzy Stuhr. Pisarza odprowadzą na wieczny spoczynek także najbliżsi, przyjaciele, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, ludzie ze świata kultury, wydawcy, mieszkańcy Krakowa i przybyli na uroczystość turyści.

O godzinie 12.30 urna zostanie przewieziona czarnym karawanem konnym Drogą Królewską spod Barbakanu przez Bramę Floriańską i Rynek do kościoła św. Piotra i Pawła. Za karawanem samochodami będzie jechała rodzina Sławomira Mrożka. Ta część uroczystości odbędzie się w ciszy, bez muzyki, jak zapowiedział Marcin Baniak z Wydawnictwa Literackiego.

Nabożeństwu żałobnemu będzie przewodniczył metropolita krakowski, kardynał Stanisław Dziwisz. W kościele będą obecni: rodzina i przyjaciele Sławomira Mrożka, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, wydawcy książek Mrożka i agenci literaccy z Polski i zagranicy, reprezentanci świata kultury, w tym scen, na których grane były utwory dramaturga.

Po mszy świętej przewidziano wystąpienia. Głos zabiorą między innymi szef Kancelarii Prezydenta Jacek Michałowski, który odczyta list od Bronisława Komorowskiego, minister kultury Bogdan Zdrojewski jako reprezentant rządu, zaś w imieniu władz miasta przemówi prezydent Krakowa Jacek Majchrowski oraz prezes ZASP Olgierd Łukaszewicz, w imieniu krakowskich artystów Jerzy Stuhr, a w imieniu wydawcy i rodziny - Vera Michalski-Hoffmann.

Podczas uroczystości pisarz ma zostać pośmiertnie uhonorowany wysokim odznaczeniem państwowym - Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski.

Oprawę muzyczną nabożeństwa zapewni Capella Cracoviensis, a partie organowe wykona Cyprian Jagiełło. Podczas mszy św. zabrzmią utwory m.in. Arvo Pärta.

Po ceremonii w kościele urna z prochami spocznie w sarkofagu wykonanym z kremowego piaskowca w podziemiach świątyni, w nowym Panteonie Narodowym. Na sarkofagu wyryte są imię i nazwisko, data narodzin i śmierci i napis "pisarz". Do krypty pod prezbiterium zejdzie tylko kilkanaście osób: prowadzący liturgię duchowni i najbliższa rodzina zmarłego. Po godzinie 15.30 panteon zostanie udostępniony mieszkańcom Krakowa do godz. 18.30, a przez kolejnych kilka dni - w godzinach otwarcia świątyni.

Mrożek będzie pierwszą osobą pochowaną w Panteonie Narodowym, utworzonym w podziemiach kościoła św. Piotra i Pawła. Ma to być miejsce spoczynku wybitnych przedstawicieli sztuki, kultury i nauki. Spocznie w jednej z najstarszych krypt, datowanej na rok 1735.

Po uroczystościach pogrzebowych obędzie się nieoficjalne spotkanie przyjaciół Sławomira Mrożka w siedzibie Wydawnictwa Literackiego.

Mieszkańcy Krakowa będą mogli śledzić mszę św. na telebimie ustawionym w pobliżu kościoła. W ostatnim pożegnaniu Sławomira Mrożka będą mogli uczestniczyć także widzowie telewizyjnej "Dwójki". Za pośrednictwem TVP2, transmitującej przebieg uroczystości pogrzebowej od 12.30 rejestrowana będzie ostatnia droga autora "Emigrantów".

Sławomir Mrożek zmarł w Nicei 15 sierpnia w wieku 83 lat. Urodzony w Borzęcinie pisarz przez wiele lat był związany z Krakowem. Wyraził wolę, by spocząć w tym mieście.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto