Facebook Google+ Twitter

Dziś otwarcie wystawy „Szkice olejne/Stalker” Przemka Mateckiego

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2012-09-24 12:14

Już 24 września (poniedziałek) w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie odbędzie się otwarcie wystawy Przemka Mateckiego „Szkice olejne/Stalker”. Zobaczymy na niej brudne, wulgarne i zagadkowe prace, ironicznie przedrzeźniające sztuczny świat reklamowych obrazów.

 / Fot. Przemek Matecki„Szkice olejne” – cykl, który zostanie zaprezentowany w Bank Pekao Project Room – powstaje od lat. Punktem wyjścia do tworzenia obrazów są
dla artysty całostronicowe zdjęcia reklamowe przedstawiające atrakcyjne kobiety, czasami także równie urodziwych mężczyzn. Matecki wynajduje fotografie w pismach modowych i lifestyle'owych, a następnie przetwarza je: zasłania modelkom twarze, wydobywa pewne detale, przekreślając inne, zaraża abstrakcją sztuczny świat marketingowych obrazów. Napada na fotografie i przedrzeźnia je wydobywając ukryty w nich potencjał.

Choć sam artysta nazwał wystawę po prostu „Szkice olejne”, Stach Szabłowski, kurator, zdecydował się na dodanie drugiego tytułu: „Stalker”. W powieści Strugackich pod samym tym tytułem, a także w filmie Tarkowskiego, stalkerzy to przemytnicy penetrujący zakazaną strefę i wynoszący z niej niezwykłe przedmioty posiadające niecodzienne właściwości. Takie są też obrazy Mateckiego - wynoszą ze świata popkultury ikony o nowych obliczach.

- Metafora stalkera ma również inne znaczenie - mówi Stach Szabłowski. - Stalkerzy są nieproszonymi gośćmi w życiu swoich ofiar, śledzą je, uwielbiają i jednocześnie nienawidzą, przede wszystkim jednak patrzą. Ich prawdziwym obiektem pożądania nie są osoby, lecz pielęgnowany w wyobraźni obraz. Coś z obsesyjnego charakteru działalności Stalkera jest w systematyczności pracy Mateckiego nad „Szkicami”.

Odbywające się co dwa tygodnie otwarcia wystaw w ramach cyklu Bank Pekao Project Room to nie tylko spotkania ze sztuką, ale także możliwość swobodnej rozmowy między młodymi, ale już uznanymi artystami, krytykami, kuratorami i publicznością. Spotkaniom towarzyszy nieformalna atmosfera. Otwarcie wystawy Przemka Mateckiego uświetni set DJ-ski magazynu „Glissando”.

Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, ul. Jazdów 2, www.csw.art.pl
24 września 2012, godz. 18.00

Wystawa potrwa do 7 października 2012. Wstęp na wystawy w ramach Bank Pekao Project Room jest bezpłatny.


Wystawa na Facebooku:


Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.