Facebook Google+ Twitter

Dziś piątek trzynastego. Jak uniknąć pecha?

Histeryczny lęk przed piątkiem trzynastego, to jedna z najbardziej znanych obaw. Cokolwiek złego wydarzy się w tym dniu mówimy: no jasne, przecież dziś "trzynasty", nie dziwię się. Dlaczego właśnie ta data jest uznawana za najbardziej kiepski dzień?

 / Fot. W.J.Pilsak-CC 3.0Piątek trzynastego jest uznawany za dzień pechowy w krajach anglojęzycznych, francuskojęzycznych i portugalskojęzycznych. Taki sam status posiada w takich krajach jak: Polska, Estonia, Niemcy, Finlandia, Austria, Irlandia, Szwecja, Dania, Słowacja, Norwegia, Czechy, Słowenia, Bułgaria, Islandia, Belgia i Filipiny. Ciekawie, że w Grecji i Hiszpanii za pechowy uznawany jest wtorek trzynastego, a we Włoszech piątek siedemnastego.

Piątek trzynastego może w ciągu roku przypaść co najmniej 1 raz i maksymalnie 3 razy. W 2012 roku spotykamy się z ulubionym piątkiem już po raz trzeci (13 stycznia, 13 kwietnia i dzisiaj - 13 lipca). W zeszłym roku obawialiśmy się tylko raz - 13 maja, ale w następnym po raz kolejny czeka nas we wrześniu i grudniu.

Swego czasu piątek 13 przeżywali pod kocem Napoleon Bonaparte, Bismarck, Sigmund Freud, Wolfgang von Goethe i Arnold Schoenberg. Co ciekawe, ostatni nie przeżył i umarł właśnie w piątek 13 lipca 1951 roku o 23.47.

Numerolodzy mają swoje tłumaczenie "pecha" w piątek trzynastego. Uważają "dwunastkę" za doskonałą liczbę (12 miesięcy, 12 znaków zodiaku, 12 bogów na Olimpie, 12 wyczynów Heraklesa). Trzynastka zaś jest się symbolem pecha, ponieważ narusza doskonałość.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Hmm... uśmiechnąć się. Nie było do śmiechu Templariuszom, których aresztowano właśnie 13 października (piątek) 1307 r. Król Filip IV, szukając pretekstu do podreperowania swojego budżetu, oskarżył ich o herezję, sodomię i bałwochwalstwo. Wielu z nich skończyło wtedy na stosach, a ich mienie skonfiskowano.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.