Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

30496 miejsce

Dziś piątek trzynastego. Jak uniknąć pecha?

Histeryczny lęk przed piątkiem trzynastego, to jedna z najbardziej znanych obaw. Cokolwiek złego wydarzy się w tym dniu mówimy: no jasne, przecież dziś "trzynasty", nie dziwię się. Dlaczego właśnie ta data jest uznawana za najbardziej kiepski dzień?

 / Fot. W.J.Pilsak-CC 3.0Piątek trzynastego jest uznawany za dzień pechowy w krajach anglojęzycznych, francuskojęzycznych i portugalskojęzycznych. Taki sam status posiada w takich krajach jak: Polska, Estonia, Niemcy, Finlandia, Austria, Irlandia, Szwecja, Dania, Słowacja, Norwegia, Czechy, Słowenia, Bułgaria, Islandia, Belgia i Filipiny. Ciekawie, że w Grecji i Hiszpanii za pechowy uznawany jest wtorek trzynastego, a we Włoszech piątek siedemnastego.

Piątek trzynastego może w ciągu roku przypaść co najmniej 1 raz i maksymalnie 3 razy. W 2012 roku spotykamy się z ulubionym piątkiem już po raz trzeci (13 stycznia, 13 kwietnia i dzisiaj - 13 lipca). W zeszłym roku obawialiśmy się tylko raz - 13 maja, ale w następnym po raz kolejny czeka nas we wrześniu i grudniu.

Swego czasu piątek 13 przeżywali pod kocem Napoleon Bonaparte, Bismarck, Sigmund Freud, Wolfgang von Goethe i Arnold Schoenberg. Co ciekawe, ostatni nie przeżył i umarł właśnie w piątek 13 lipca 1951 roku o 23.47.

Numerolodzy mają swoje tłumaczenie "pecha" w piątek trzynastego. Uważają "dwunastkę" za doskonałą liczbę (12 miesięcy, 12 znaków zodiaku, 12 bogów na Olimpie, 12 wyczynów Heraklesa). Trzynastka zaś jest się symbolem pecha, ponieważ narusza doskonałość.


Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Hmm... uśmiechnąć się. Nie było do śmiechu Templariuszom, których aresztowano właśnie 13 października (piątek) 1307 r. Król Filip IV, szukając pretekstu do podreperowania swojego budżetu, oskarżył ich o herezję, sodomię i bałwochwalstwo. Wielu z nich skończyło wtedy na stosach, a ich mienie skonfiskowano.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2016 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.