Facebook Google+ Twitter

Dziś po raz szósty obchodzimy Dzień Flagi RP

O godzinie 10.00 na wieży zegarowej Zamku Królewskiego doszło do uroczystego powieszenia flagi państwowej. Został również odegrany hymn państwowy.

 / Fot. Flaga Polski / http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Flag_of_Poland.jpg&filetimestamp=20070928183728W uroczystości uczestniczył szef BBN Aleksander Szczygło, wiceszef MON Czesław Piątas oraz szef Sztabu Generalnego WP generał Franciszek Gągor.Miał pojawić się również prezydent Lech Kaczyński, ale z powodu choroby matki odwołał udział w tej ceremonii. Na uroczystość przybyło również wojsko. Dowódcy jednostek wojskowych otrzymali certyfikaty oraz flagi państwowe.

Święto to zostało ustanowione 2 maja 2004 roku. Święto to obchodzone jest np. w Rosji, Szwecji, Estonii czy
Stanach Zjednoczonych. Dzień Flagi RP ma przypominać wiedzę o symbolach narodowych i polskiej tożsamości. Warto zwrócić uwagę, iż jest to święto państwowe, ale nie jest ustawowo wolne od pracy.

Polskie barwy narodowe wywodzą się z barw herbów Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego. W polskiej symbolice biel pochodzi od orła, który jest na godle Polski oraz rycerza galopującego na koniu, znajdującego się na godle Litwy. Oba powyższe godła znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.