Facebook Google+ Twitter

Dziś pogrzeb Macieja Zembatego na warszawskich Powązkach

8 lipca o godzinie 14 na Wojskowych Powązkach w Warszawie odbędzie się pogrzeb wybitnego poety i muzyka - Macieja Zembatego. Pogrzeb będzie miał charakter świecki. Maciej Zembaty zmarł 27 czerwca w warszawskim szpitalu w wyniku zatrzymania akcji serca. Miał 67 lat.

Życie i twórczośćMaciej Zembaty urodził się 16 maja 1944 roku w Wadowicach, gdzie spędził całe dzieciństwo. Uczył się gry na fortepianie w średniej szkole muzycznej, uczęszczał również do liceum plastycznego. Ukończył studia polonistyczne na Uniwersytecie Warszawskim. Przez krótki czas studiował również w warszawskiej PWST oraz na wydziale reżyserskim łódzkiej filmówki. Był poliglotą, znającym płynnie siedem języków, w tym z trzech tłumaczył teksty i piosenki, między innymi utwory Leonarda Cohena, który był jego ulubionym wykonawcą. Poza tym najbardziej znane jego teksy to: "W prosektorium" czy "Ostatnia posługa".

Już jako student UW interesował się gwarą więzienną, był jednym z pierwszych specjalistów od grypsery. W 1965 na Festiwalu w Opolu zadebiutował na scenie - uzyskał wyróżnienie jury oraz nagrodę za najlepszy debiut autorski.

Zmarł Maciej Zembaty, znany muzyk i satyryk

W latach 80. występował m.in. w duecie z Johnem Porterem, a album "Alleluja" z piosenkami Cohena sprzedano w ponad 400 000 egzemplarzy.

W pierwszą rocznicę Sierpnia 1980 współtworzył Pierwszy Przegląd Piosenki Prawdziwej "Zakazane Piosenki" - imprezę będącą „antyfestiwalem sopockim” prezentującą twórców i twórczość poza peerelowską cenzurą.

Zasłynął jako scenarzysta i autor muzyki do kilku filmów, m.in. "Około północy" (1977), "Sam na sam" (1977) i serialu telewizyjnego "Siedem życzeń" (1984).

Źródło: TVN24.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.