Facebook Google+ Twitter

Dziś pogrzeb profesora Zbigniewa Religi

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-03-13 08:58

Na warszawskich Powązkach zostanie dziś pochowany profesor Zbigniew Religa. W uroczystościach pogrzebowych mają wziąć udział między innymi prezydent Lech Kaczyński oraz premier Donald Tusk. Jan Osiecki, dziennikarz i autor wywiadu-rzeki ze Zbigniewem Religą wspominał, że były minister zdrowia do końca życia imponował spokojem i odwagą w obliczu śmierci.

Autor wywiadu jest przekonany, że walkę profesora Religi z chorobą śledziło wiele osób, szczególnie chorych na raka. Dla nich walka znanego lekarza z chorobą była promykiem nadziei na to, że z rakiem można wygrać.

Zbigniew Religa był wybitnym kardiochirurgiem, ale też aktywnym politykiem. Jan Osiecki zwrócił uwagę, że motywem, który popchnął Zbigniewa Religę do działalności politycznej, była chęć zmian w służbie zdrowia. Profesor marzył o takiej służbie zdrowia, gdzie pacjenci mają dostęp do usług medycznych, a lekarze są dobrze wynagradzani. Tego programu, mimo że pełnił funkcję ministra zdrowia, nie udało mu się jednak zrealizować.

Zbigniew Religa zmarł w niedzielę. Jako kardiochirurg opracował między innymi własną metodę operacji pacjentów cierpiących na hipoplazję lewej komory serca. W 1985 roku jako pierwszy w Polsce przeprowadził udaną transplantację serca. Był założycielem Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii w Zabrzu i Polskiego Towarzystwa Transplantologicznego, a także rektorem Śląskiej Akademii Medycznej w Zabrzu i dyrektorem Instytutu Kardiologii w Warszawie.

Prowadził także działalność polityczną, którą zajął się już w latach 80., angażując się w działalność Patriotycznego Ruchu Odrodzenia Narodowego. Był senatorem, a następnie ministrem zdrowia w rządzie Prawa i Sprawiedliwości. Został uhonorowany Orderem Orła Białego. Jest laureatem wielu krajowych i międzynarodowych nagród i wyróżnień, głównie naukowych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.