Facebook Google+ Twitter

Dziś pogrzeb Tadeusza Mazowieckiego. Trwa żałoba narodowa

Prezydent Bronisław Komorowski oddał w sobotę hołd Tadeuszowi Mazowieckiemu. Trumna z ciałem byłego premiera została wystawiona w kaplicy Pałacu Prezydenckiego. Dziś odbędzie się pogrzeb pierwszego niekomunistycznego premiera.

 / Fot. PAP/Jacek TurczykW sobotę do godziny 18 można było odwiedzić Pałac Prezydencki, by oddać hołd premierowi. Udostępniono również księgę kondolencyjną. Wpisu w niej dokonał prezydent Komorowski wraz z małżonką.

 / Fot. PAP/Jacek Turczyk"Tadeuszu, nasz Premierze! Dziękujemy za Twoją odwagę i rozwagę. Dziękujemy za Twoją głęboką wiarę, że potrafimy zmienić Polskę i świat na lepsze" - cytuje serwis Interia.pl.

Wartę przy trumnie trzymali żołnierze Batalionu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego oraz harcerze. Czuwali również przyjaciele Tadeusza Mazowieckiego i pracownicy Kancelarii Prezydenta.

 / Fot. Łukasz Gdak/PolskapresseDziś odbędzie się pogrzeb premiera. Będzie miał charakter państwowy. O godzinie 10 z Pałacu Prezydenckiego wyruszy kondukt z trumną do archikatedry św Jana Chrzciciela. Msza święta żałobna zostanie odprawiona o godzinie 11. Przewodniczyć jej będzie kardynał Kazimierz Nycz - metropolita warszawski. W koncelebrze wezmą udział m.in. prymas Polski, abp Józef Kowalczyk, prymas Czech, kard. Dominik Duka, nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore, prymas-senior abp Muszyński i inni członkowie episkopatu i duchowieństwa. Homilię wygłosi o. Aleksander Hauke-Ligowski OP, dominikanin, który był uczestnikiem głodówki zorganizowanej prze KOR w 1977 r.

Po Mszy ciało premiera Tadeusza Mazowieckiego zostanie przewiezione do kaplicy pod wezwaniem Matki Bożej Anielskiej w Laskach. O godzinie 14 rozpocznie się pogrzeb na tamtejszym cmentarzu. 3 listopada, w dniu pogrzebu prezydent Rzeczpospolitej ogłosił żałobę narodową.

Tadeusz Mazowiecki zmarł w poniedziałek w wieku 86 lat.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

"Gruba linia "- jeśli już ...
Przez prawie 25 lat mówił [ udowadniał że nie jest wielbłądem ] jak została wyjęta z kontekstu jego wypowiedź i co faktycznie mówił .
Widać nie do wszystkich dotarło .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Miejsce pochówku nie świadczy o wielkości człowieka .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dzięki Tadeuszowi Mazowieckiemu przebrnęliśmy przez okres budowy nowego państwa w spokoju , szacunku , tolerancji .
To On łagodził nastroje . Nie szukał zemsty na poprzednikach . Nie chciał aby nowa , demokratyczna Polska kojarzyła się z początkami II RP.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.