Facebook Google+ Twitter

Dziś poznamy datę kanonizacji Jana Pawła II

Dziś od godziny 10 w Watykanie odbywa się konsystorz, czyli zgromadzenie kardynałów ws. kanonizacji Jana Pawła II oraz Jana XXIII. Papież Franciszek sugeruje, że kanonizacja nastąpi 27 kwietnia w Niedzielę Miłosierdzia Bożego.

 / Fot. Eric DraperKanonizacja to formalne potwierdzenie świętości ze strony Kościoła. - Wielu wiernych już dziś modli się za wstawiennictwem Jana Pawła II. Dość często ludzie zamawiają msze na przykład o czyjeś zdrowie za wstawiennictwem Jana Pawła II - mówił IAR kapucyn z Warszawy ojciec Gabriel Bartoszewski.

Choć wierni są przekonani o świętości, prawo kanoniczne wymaga, żeby zostało to potwierdzone formalnie - dodaje ojciec Gabriel Bartoszewski. Podczas specjalnego obrzędu papież ogłosi, że Jan Paweł II jest świętym i może się cieszyć kultem w całym Kościele. Jako błogosławiony mógł być czczony tylko lokalnie.

Droga Jana Pawła II do świętości jest jedną z najszybszych w nowożytnej historii kościoła, Benedykt XVI zgodził się na kanonizację już miesiąc i 11 dni po jego śmierci. Tym samym uchylił wymóg 5 lat oczekiwania na otwarcie procesu po śmierci kandydata na ołtarze. Joseph ratzinger powiedział ‘Santo subito’, czyli święty natychmiast. Była to odpowiedź na prośbę kardynałów, którzy tuż po śmierci papieża Polaka, chcieli jego kanonizacji.

W poszukiwaniu cudów


Pierwszy, diecezjalny etap procesu beatyfikacyjnego papieża Polaka rozpoczął się na Lateranie 28 czerwca 2005 roku. Osobą odpowiedzialną za jego przebieg został polski ksiądz z wikariatu Rzymu Sławomir Oder.

Zebrano dokumentację dotyczącą życia papieża. W ramach tych prac przed trybunałem w Rzymie i dodatkowo powołanym w Krakowie przesłuchano ponad 100 świadków kolejnych etapów życia Karola Wojtyły - przyjaciół, hierarchów kościelnych, najbliższych współpracowników z Watykanu, polityków z wielu krajów, byłych prezydentów.

Niedługo potem rozpoczęło się poszukiwanie cudu, który dokonał się za wstawiennictwem Jana Pawła II. Wybrano przypadek niewytłumaczalnego z medycznego punktu widzenia uzdrowienia urodzonej w 1961 roku francuskiej zakonnicy Marie Simon-Pierre z zaawansowanej choroby Parkinsona. Do uzdrowienia tego doszło w czerwcu 2005 roku, dwa miesiące po śmierci Jana Pawła II. Drugim z licznych przypadków, na których jest oparte przekonanie o jego świętości, jest wyleczenie z tętniaka Floribeth Mora Diaz z Kostaryki w kwietniu 2011 roku. Lekarze orzekli, że nie mogą nic dla niej zrobić, jej nagłe uzdrowienie opisują jako niewytłumaczalne dla nauki.

Kilka miesięcy później w Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych rozpoczął się drugi, watykański etap procesu. 19 grudnia 2009 r. Benedykt XVI zatwierdził dekret o uznaniu heroiczności cnót Jana Pawła II, co zamknęło zasadniczą część procesu beatyfikacyjnego.

W zgromadzeniu mogą uczestniczyć kardynałowie z całego świata, choć jak zapowiedział metropolita warszawski nie będzie w nim uczestniczył, ponieważ jest pewien kanonizacji.


Wybrane dla Ciebie:


Tagi:


Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.