Facebook Google+ Twitter

Dziś poznamy nowego sekretarza generalnego NATO?

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-04-03 07:06

Przywódcy 28 krajów Sojuszu Północnoatlantyckiego spróbują dziś wybrać nowego sekretarza generalnego. Rozmowa na ten temat odbędzie się wieczorem podczas kolacji rozpoczynającej dwudniowy szczyt NATO w Strasburgu i Kehl.

Od wielu miesięcy europejska prasa lansuje kandydaturę polskiego ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego. Wydaje się jednak, że większe szanse ma premier Danii Anders Fogh Rasmussen, który - jak donosi duńska prasa - oficjalnie zgłosił swoją kandydaturę. Mówi się, że Rasmussen jest faworytem Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii, a także Stanów Zjednoczonych. To lubiany i poważany na zachodzie polityk. Sprzeciw zgłasza jednak Turcja, która ma mu za złe, że trzy lata temu nie przeprosił za karykatury Mahometa, które ukazały się w duńskiej prasie. W związku ze sprzeciwem wielu dyplomatów NATO wątpi, że nazwisko nowego sekretarza generalnego poznamy dziś wieczorem. Z kolei dyrektor brukselskiego instytutu zajmującego się bezpieczeństwem i obroną Giles Merritt uważa, że Turcja może nie zdecydować się na weto. - Wkrótce po szczycie NATO prezydent Obama leci z wizytą do Turcji. To będzie niekomfortowa sytuacja dla obu stron, jeśli nie dojdzie do porozumienia
- powiedział.

W walce o stanowisko sekretarza generalnego Sojuszu szans nie ma raczej minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski, między innymi ze względu na słabe poparcie oraz antyrosyjski wizerunek Polski. Jeśli podczas wieczornej kolacji nie będzie porozumienia w sprawie nowego szefa NATO, rozpoczną się poszukiwania kolejnych kandydatów. A to oznacza, że decyzja zostanie odłożona o kilka miesięcy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.