Facebook Google+ Twitter

Dziś prawdziwych Cyganów już nie ma?

Cyganki były kiedyś stałym elementem warszawskiego krajobrazu. Kilka lat temu zniknęły. Wydawać by się mogło, że już na zawsze. Ale nie. Cywilizacja przemknęła gdzieś obok społeczeństwa Cyganów. Przyswoili sobie jej malutką część (telefony komórkowe i mercedesy), resztę zdecydowanie odrzucając.

Mamy więc znów kolorowe spódnice, chusty okalające głowę, przeciągłe, zaśpiewne okrzyki, handel patelniami i "powróżę ci piękny panie". Owo "powróżę ci panie, ty dobry człowiek tylko nieszczęśliwy" przyprawia mnie o gęsią skórkę i sprawia, że nerwowo chwytam się za kieszeń, w której tkwi portfel.


Wczoraj Cyganka, po długim roztkliwianiu się nad moją urodą (zapewniam, że jest mocno nienachalna!) i nad wyraz smutnym wyrazem twarzy, usiłowała przekonać mnie, żebym pozwolił sobie powróżyć. Zapewniając przy okazji, że wróży tylko szczęśliwą przyszłość i że jej wróżby zawsze się sprawdzają. – Ty będziesz, posłem albo jakimś ministrem.


Przerażony polityczną przyszłością odmówiłem zdecydowanie, co bardzo ubodło Cygankę. W jednej chwili przestałem być pięknym panem o smutnej twarzy. Zamieniłem się w "sk..., skąpego jak pies". Jej głos o wyjątkowym timbre, zagłuszał pisk kół hamującego tramwaju i spowodował powszechne zainteresowanie.


Wokół nas zgromadził się rządny sensacji tłumek: a może dojdzie do mordobicia? Jak na zawołanie pojawił się policjant, gotów do interwencji. Czynił to tym chętniej, bo strony sporu wyglądały mizernie i żadna nie trzymała w ręku broni. Zawiódł się stróż prawa - interwencja nie okazała się łatwa.


W sukurs Cygance pospieszyły jej koleżanki. Skąd się pojawiły? Diabli wiedzą. Tumult kibiców piłkarskich po strzeleniu bramki był niczym w porównaniu z tym co urządziły. Wrzask wypłoszył gołębie z okolicznych kwartałów ulic. Policjant popychany, lżony, opluwany taktycznie wybrał najlepszą metodę obrony - uciekł, a ja ruszyłem w ślad za nim.


Sromotnie przegraliśmy potyczkę z Cygankami. Na nic zdały się argumenty siłowe policjanta: pałka, gaz, kajdanki, pistolet i odpowiednie przeszkolenie. Na nic się zdały moje argumenty intelektualne. W starciu z cygańskimi kobietami byliśmy bezradni. Zawsze jesteśmy bezradni wobec argumentu wrzasku, inności, braku chęci podporządkowania się cywilizacyjnym normom.


Wracałem do domu z poczuciem sromotnej klęski i przepełniającej mnie chęci odwetu za upokorzenia, których doznałem. I zemściłem się w sposób jakże symboliczny. Na wystawie kiosku wypatrzyłem papierosy "Gitanes". Kupiłem paczkę i wypaliłem całą z okrutną satysfakcją. Zakończyło się bólem głowy i kacem...

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Plus za swadę i opowieść n apodstawie swoich przeżyć - to chyba najciekawsze w autorskiej robocie. Skoro mówimy o fobiach - czy taki artykuł nie ma podtekstów fobicznych? Za komuny by nie poszedł w Trybunie Ludu jako ujawniający bariery w społeczeństwie jednoklasowym i nierasistowskim...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Śliczna scenka :-) Nie wiem czemu, ale zaraz wyobrazilam sobie to w krajobrazie krakowskim, i Andrzeja Zaranka umykajacego przez Planty w stronę Poczty Glownej... Dobrze przeczytać taki tekst po przebudzeniu się (wiem, jest 14).

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zdarzyło mi się kilka razy odpowiedzieć na zaczepne słowa "szczęście widze w pani oczach" - "wspaniale, wszyscy mi to mówią, ciesze sie, ze pani tez to zauwazyla, wszystkiego dobrego" i dalej pomykałam np. na uczelnie. Zwykle reakcją było milczenie a czasem i nawet uśmiech. Nie ma to jak być uprzejmym ;-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Jesteśmy bezradni wobec argumentu wrzasku, inności, braku chęci podporządkowania się cywilizowanym normom" - święta prawda. A najgorsze jest to, że Cyganki to i tak "małe piwo".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zupełnie jak mały filmik kina niemego,z takimi szybko poruszającymi się postaciami... świetne.
Tylko ta zemsta Ci się nie udała,papierosy to straszne świństwo i śmierdzi... :o

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.