Facebook Google+ Twitter

Dziś przypada Światowy Dzień Żywności

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-10-16 16:59

Ideą tego dnia ustanowionego przez FAO (Organizację ds. Wyżywienia i Rolnictwa) jest pogłębianie świadomości opinii publicznej na temat problemów żywnościowych w skali globalnej, oraz lokalnej - w poszczególnych społeczeństwach.

W Polsce ponad dwa i pół miliona osób żyje w skrajnym ubóstwie. To stan, w którym nie wystarcza na zaspokojenie nawet tak podstawowych potrzeb jak jedzenie. Paradoksalnie - bardzo wiele żywności się marnuje.

Maria Gosiewska z Federacji Polskich Banków Żywności podkreśla, że każdy może zadbać o to, by żywność była właściwie wykorzystywana. Wystarczy kupować tylko rzeczy potrzebne, często sprawdzać daty ważności produktów w lodówce oraz w szafkach z zapasami. Trzeba też kierować się zasadą, że produkty, które najwcześniej trafiły do naszych zapasów powinny być najwcześniej zużyte. Przedstawicielka Federacji Polskich Banków Żywności podkreśla, że najczęściej marnują się artykuły o krótkim okresie przydatności do spożycia.

Federacji Polskich Banków Żywności zwraca się także do producentów artykułów spożywczych o przekazywanie produktów na rzecz potrzebujących. Maria Gosiewska powiedziała, że obecnie obowiązujące przepisy nie sprzyjają temu, bo od darowizny trzeba zapłacić podatek VAT. Gosiewska podkreśla, że w tej sytuacji darowizny żywnościowe na cele charytatywne tym bardziej powinny być docenione.

Banki Żywności to organizacje, które zajmują się zagospodarowaniem żywności przekazanej przez producentów i zebranej w akcjach charytatywnych. Przechowują żywność w odpowiednich magazynach i przekazują organizacjom społecznym, które prowadzą dożywianie w różnych formach. W Polsce Banki Żywności współpracują z ponad 3 tysiącami organizacji wspierających prawie półtora miliona osób . W 2007 roku przekazały 49 tysięcy ton żywności na rzecz potrzebujących.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.