Facebook Google+ Twitter

Dziś Rada Polityki Pieniężnej rozpoczyna dwudniowe posiedzenie

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-03-24 06:57

Większość analityków spodziewa się, że Rada Polityki Pieniężnej obetnie stopy procentowe o 0,25 punktu procentowego. Dziś RPP rozpocznie dwudniowe posiedzenie, podczas którego podejmie decyzję o wysokości stóp.

Obcięcia stóp w najbliższym czasie spodziewa się również analityk rynków finansowych Łukasz Bugaj, ale nie jest przekonany, czy nastąpi to już w tym miesiącu. Ekspert dostrzega sporo czynników przemawiających za obniżką wysokości stóp. Do najważniejszych należą: spowolnienie gospodarki, gwałtownie spadający eksport oraz pogorszenie sytuacji na rynku pracy.

Ekonomiści zwracają też uwagę na możliwość większego, niż w przypadku głównej stopy procentowej, obniżenia stopy depozytowej, która określa procent, na jaki banki deponują pieniądze w Narodowym Banku Polskim. Taka decyzja miałaby skłonić instytucje finansowe do udzielania kredytów. Innym krokiem, na jaki może się zdecydować Rada jest obniżenie stopy rezerwy obowiązkowej, która obecnie wynosi 3,5 procent. Celem takiego rozwiązania byłoby zwiększenie płynności na rynku finansowym.

Obecnie podstawowa stopa procentowa NBP wynosi 4 procent. Decyzję w sprawie stóp Rada podejmie jutro.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.