Facebook Google+ Twitter

Dziś rozpoczyna się nieformalny szczyt gospodarczy w Brukseli

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-09-17 09:34

Unijni liderzy spotykają się dziś na nieformalnym szczycie gospodarczym w Brukseli. Mają oni przygotować wspólne stanowisko na szczyt G20, który odbędzie się w przyszłym tygodniu w Pittsburghu w Stanach Zjednoczonych. Jednym z tematów dzisiejszej debaty będzie reforma rynków finansowych i ograniczenie wynagrodzeń dla bankowców.

Europejczycy są oburzeni przyznawaniem wysokich premii w czasach kryzysu. Tym bardziej, że zdarzały się przypadki, że nagrody były wypłacane w bankach, które odnotowały straty, a później skorzystały z rządowego wsparcia. Unia Europejska nie wyklucza nawet sankcji by zmusić banki do redukcji wynagrodzeń i chce, by zostały one wprowadzone na całym świecie. Tymczasem Stany Zjednoczone ani myślą o takich regulacjach, co stawia pod znakiem zapytania sukces szczytu G20 w przyszłym tygodniu. Jeśli chodzi o Polskę, to sprawa wysokich premii specjalnie nie zajmuje władz w Warszawie, bo ten problem na razie nas nie dotyczy. Polski rząd chce natomiast rozmawiać o wzmocnieniu roli Międzynarodowego Funduszu Walutowego i o zwiększeniu unijnego udziału w jego finansowaniu. Z tych pieniędzy później wspierane są kraje dotknięte kryzysem.

Do Brukseli leci Donald Tusk. Lech Kaczyński tym razem nie leci na szczyt, bo jak można usłyszeć od jego współpracowników - program spotkania leży w kompetencji rządu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.