Facebook Google+ Twitter

Dziś rozpoczyna się proces w sprawie Nangar Khel

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-02-03 10:31

Przed Wojskowym Sądem Okręgowym w Warszawie rozpoczyna się proces w głośnej sprawie Nangar Khel. Na ławie oskarżonych zasiada siedmiu żołnierzy, których prokuratura oskarża o zabójstwo ludności cywilnej. Są to komandosi z 18. Bielskiego Batalionu Desantowo-Szturmowego.

W sierpniu 2007 roku polski patrol ostrzelał afgańską wioskę Nangar Khel - zginęło sześciu cywilów, w tym kobiety i dzieci. Wojskowa prokuratura zarzuca oficerom złamanie konwencji haskiej i zabójstwo cywilów, którzy nie brali udziału w działaniach wojennych.

Za zarzucane żołnierzom czyny grozi nawet dożywocie, dlatego sprawę będzie sądzić pięcioosobowy skład: dwóch sędziów zawodowych i trzech ławników.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Uzasadnienie, można zobaczyć w komentarzu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

W materiale "Nangar Khel - żandarmeria niczego nie podejrzewała" napisano: "Żandarmi, którzy ustalali fakty na miejscu, w Afganistanie, nie uznali ostrzelania przez polskich żołnierzy za celowe. Kto więc i z jakich źródeł posiada bardziej miarodajne i bardziej wiarygodne informacje od żandarmów? Jakie są podstawy kwestionowania orzeczenia żandarmów? Jeśli żandarmom, którzy swoje orzeczenie wydali po dokonaniu wizji lokalnej zarzuca się - kłam, to czemu nie wszczęto wobec nich postępowania dyscyplinarnego, czy prokuratorskiego? Od siebie zapytam: komu Polacy mają wierzyć - tym, których postawiono by zapewnili przestrzeganie dyscypliny wojskowej, czy tym, którzy zza biurka badają "gardłową" sprawę? Nikt, kto nie był na miejscu i nie widział miejscowych uwarunkowań, nie powinien - a przede wszystkim - nie ma moralnego prawwa do osądzannia żołnierzy. Żołnierzy, którzy w nie swojej sprawie nadstawiali głowy. Żołnierzy na których za każdym wzgórzem, za każdym rogiem czyhała śmierć z rąk miejscowych band. Jak śmierć czai się na każdym kroku - nie jest łatwo dokonać racjionalnego rozeznania i odróżnienia bandyty od cywila. Bo i po czym.
Wszyscy, którzy chcą ferować wyroki w tej sprawie powinni dokonać wizji lokalnej. Pojechać tam i zajrzeć śmierci w oczy.
Wszystkim, którzy zajmują się tą sprawą należy się plus.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.