Facebook Google+ Twitter

Dziś sąd podejmie decyzję o karze dla Jakuba Tomczaka

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-03-03 08:22

Sąd Najwyższy zdecyduje dziś, jaką karę Jakub Tomczak- skazany na podwójne dożywocie w Wielkiej Brytanii, będzie odsiadywał w Polsce. Sąd w angielskim Exeter uznał go winnym gwałtu i pobicia mieszkanki tej miejscowości.

Tomczak przekazany Wielkiej Brytanii na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania, po wyroku wrócił do Polski, by tu odsiadywać karę. Polski sąd po wydaniu poznaniaka musiał dostosować brytyjski wyrok do naszego prawa i tu zaczęły się problemy. W Polsce nie ma bowiem kary dożywocia za gwałt i pobicie.

Obrońcy Tomczaka uważają, ze dostosowanie wyroku do polskich przepisów powinno polegać na obniżenie kary z dożywocia do maksymalnie 12 lat więzienia. Sąd Okręgowy w Poznaniu, który pierwszy zajmował się dostosowaniem wyroku uznał, że poznaniak powinien odsiadywać w Polsce taką samą karę, jaką orzekł sąd w Wielkiej Brytanii. Obrońcy Tomczaka odwołali się do Sądu Apelacyjnego, który o pomoc w tej sprawie poprosił Sąd Najwyższy. Jego dzisiejsza decyzja - według obrońców poznaniaka - będzie precedensowa. Jakub Tomczak do czasu dostosowania wyroku ma status aresztowanego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.