Facebook Google+ Twitter

Dziś ścięcie Śmierci

Wtorek przed Środą Popielcową to specyficzny dzień. Różnie nazywany w częściach naszego kraju: ostatki, zapusty, śledzik, podkoziołek czy kusaki. Prastary magiczny dzień łączący nas z naturą. Zasymilowany przez tradycję chrześcijańską.

Dla wierzących to ostatni dzień przed 40-dniowym postem. Przed wielką tajemnicą wiary. Wcześniej zapowiadał oczyszczenie duszy i ciała przed nadejściem wiosny.

Podsłuchałam dziś rozmowę - proszę nie mieć skojarzeń agenturalnych, podsłuchałam towarzysko - na temat ścięcia śmierci. Temat mnie zaintrygował więc poszukałam w internecie i trafiłam na diamencik polskich obyczajów ludowych. Ten ciekawy zwyczaj pochodzi z małego miasteczka Jedlińska. Na rynku odgrywana jest inscenizacja wprost z XIX wieku "Ścięcie Śmierci". Poszukałam tego i trafiłam na taki oto opis:" Na rynku toczy się długi przewód sądowy i zawsze kończy się wyrokiem skazującym (...)przez ścięcie mieczem. Kiedy już wyrok zostanie wykonany, a zwłoki Śmierci złożone w trumnie ustawionej na wozie, kondukt pod przewodnictwem kata i diabłów udaje się w dalszą drogę. Kat melduje na posterunku policji, że wyrok został wykonany, a następnie na plebani prosi o wpisanie tego wydarzenia w księgi parafialne i wydanie aktu zgonu. Całemu wydarzeniu towarzyszą iście piekielne hałasy – diabły siedzące na trumnie walą ze wszystkich sił pałkami w wieko, dodatkowo potrząsają drewnianymi kołatkami. W końcu kondukt wywozi zwłoki Śmierci poza miasto, a wszyscy wracają na rynek, gdzie jedzą, piją, tańczą i bawią się do północy."

Chyba zacznę zbierać takie perełki obrzędowe, bo widzę jak wiele ciekawych rzeczy kulturowo nie jest odpowiednio nagłaśniane. Przypomina mi się jakiś czas temu oglądana rozmowa z osobami odpowiedzialnymi za promocję Warszawy. Dotyczyła ona pozyskiwania w tym kierunku funduszy unijnych. Uczestnicy rozmowy uroczo i ochoczo przyznały się, iż stolicy nie znają. O tempora, o mores!, mogę jedynie westchnąć za Cyceronem.

Zobaczcie sami :

LINK DO ZDJĘĆLUB :


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.