Facebook Google+ Twitter

Dziś Senat zajmie się ustawą medialną uchwaloną w maju

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-06-17 07:44

Na rozpoczynającym się dziś trzydniowym posiedzeniu Senat zajmie się, między innymi, ustawą medialną uchwaloną w maju przez Sejm. Senackie komisje kultury i środków przekazu oraz budżetu i finansów publicznych wprowadziły do ustawy dziesiątki poprawek, oraz liczne wnioski mniejszości, w tym wniosek o odrzucenie ustawy w całości. Senator Czesław Ryszka z Prawa i Sprawiedliwości, który wnioskował za odrzuceniem ustawy w całości, argumentował, że nie ma w niej zagwarantowanych środków finansowania dla mediów publicznych.

Senackie komisje wprowadziły kilkadziesiąt poprawek do ustawy uchwalonej przez Sejm, ale podstawowe rozwiązania proponowane w ustawie autorstwa PO, PSL i SLD pozostały. Wśród nich likwidacja abonamentu radiowo-telewizyjnego od 2010 roku, a w zamian przekazywanie corocznie z budżetu państwa na media około 900 mln zł oraz przekształcenie regionalnych oddziałów TVP w samodzielne spółki. Senatorowie przegłosowali także istotne poprawki jak na przykład przywrócenie zapisu o obowiązku respektowania chrześcijańskiego systemu wartości i rodziny do katalogu zadań mediów publicznych.

Senackie komisje nie uwzględniły postulatów ministerstwa finansów wobec ustawy medialnej. Resort proponował, by w ustawie nie określać minimalnej kwoty, jaką budżet miałby corocznie przeznaczać na media publiczne. Ministerstwo Finansów oświadczyło, że nie widzi możliwości wyasygnowania w 2010 r. z budżetu państwa 880 mln zł na TVP i Polskie Radio.

Przed głosowaniem nad senackimi poprawkami do ustawy medialnej powróciło pytanie o jej notyfikację w Komisji Europejskiej. Senatorowie PiS będą wnioskować o odłożenie głosowania do czasu wyjaśnienia wątpliwości, czy na notyfikację nie jest za późno, bo - według nich - powinna się ona była odbyć jeszcze na etapie projektu, a nie już po uchwaleniu ustawy. Ustawa medialna znosi bowiem abonament radiowo-telewizyjny, a w zamian wprowadza finansowanie mediów z budżetu, co kwalifikowane jest, jako pomoc publiczna. Na to zaś zgodę musi wyrazić Bruksela.

Głosowanie nad ustawą medialną zaplanowane jest na dzisiaj. Przewodniczący senackiej komisji kultury Piotr Andrzejewski (PiS) zapowiedział jednak, że w związku z wątpliwościami dotyczącymi notyfikacji przedstawi Marszałkowi Senatu wniosek by "do czasu uzyskania stosownych informacji" na ten temat odłożyć głosowanie nad ustawą medialną.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.