Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dziś Środkowo-europejski Dzień Drzewa

Sylwia Legutko
Sylwia Legutko
Krzyk drzewa.
Krzyk drzewa. Sylwia Legutko
Dziś mamy Środkowo-europejski Dzień Drzewa. Jego celem jest zachęcenie do podejmowania lokalnych działań proekologicznych dotyczących sadzenia i ochrony drzew.

Już dawno temu Jan Kochanowski zachwalał znaczenie drzew. Sam bardzo lubił odpoczywać w ich otoczeniu. Drzewa są nieodłącznym elementem krajobrazu. Bez nich świat byłby smutną pustynią. Nie wyobrażamy sobie bez nich naszego życia.
To przede wszystkim nasze filtry czystego powietrza. Absorbują dwutlenek węgla, wydalają tlen. Jedno dorosłe drzewo produkuje tyle tlenu, że wystarcza go dla czteroosobowej rodziny.
Lasy, parki, aleje to magiczne miejsca na ziemi, dają energię i siłę do życia oraz pomysły na siebie i swoją karierę.

Wszystkie są piękne i te krzywe, młode i stare, małe i te bardzo wysokie. Drzewo to symbol sięgający od ziemi do nieba. We wszystkich kulturach, mitologiach i religiach ma bardzo wielkie znaczenie, ale przede wszystkim wiąże się z ideą stworzenia świata, ideą nieśmiertelności i odrodzenia się życia. Drzewo wyraża niejako nadzieję, że dopóki trwa to cykl przyrody się odnawia, a my możemy wierzyć w naszą nieśmiertelność. Jest symbolem wiedzy, mądrości, łączy dwa żywioły "górę i dół" - te żywioły łączą się z boskością. To co jest dobre związane jest z góra, z dolną częścią związane są żywioły, korzenie są niezbędne, aby drzewo wyrosło.
Drzewo to też siła. Wiatr wieje drzewa się wyginają, ale niczemu się nie poddają. Sadzi się je, chroni, pielęgnuje, aby nie uschły one też będą nas na starość chronić swoim cieniem. Tak naprawdę drzewa są mało przez nas znane i nie doceniane. Często nawet dorośli nie rozpoznają podstawowych gatunków drzew: brzozę, osikę, grab czy klon. Każde drzewo ma swój zapach np. sosna pachnie żywicą, a dębina ma zapach kwaśny. W naszych realiach drzewa jako "zielone płuca", stanowią bardzo istotny składnik ekosystemu - to przyrodniczy skarbiec Ziemi, o który powinniśmy się troszczyć.

Dziś ludzie zbyt często nie szanują drzew, min. masowo je wycinają. Niszcząc je niszczą siebie. Jeśli proces ten nadal będzie postępował w takim tempie, to już w połowie XXI wieku "zielone płuca" znikną zupełnie - mówią ekolodzy. Będzie to miało wielki wpływ na klimat. Stan polskich drzew jest zły, są stare, schorowane, wymagają od nas większej opieki. Dziś gdy drzewa są zagrożone, z pełną świadomością musimy je chronić, aby mogły przetrwać, a my razem z nimi.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto