Facebook Google+ Twitter

Dziś strategia rozwoju gospodarczego Unii do 2020 roku

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-03-03 09:34

Komisja Europejska ogłosi dziś strategię rozwoju gospodarczego Unii do 2020 roku. Ma ona skoncentrować się głównie na inwestycjach w badania i gospodarką bardziej ekologiczną. Ta strategia nie podoba się Polsce, która przez najbliższe lata chce inwestować na przykład w infrastrukturę.

"Polska z trudem odnajduje się w tej strategii, bo jest ona napisana pod kątem potrzeb starych krajów członkowskich" - ocenia jeden z wysokich rangą urzędników pracujących w Komisji. W strategii, ku niezadowoleniu Polski, mowa jest przede wszystkim o bardziej inteligentnej, opartej na wiedzy, przyjaznej środowisku gospodarce. Natomiast niewiele miejsca poświęcono unijnej polityce spójności, czyli wyrównywaniu różnic między biednymi i bogatymi regionami we Wspólnocie.

Istnieje obawa, że założenia tej strategii wpłyną na dyskusję o kształcie nowego, unijnego budżetu po 2013 roku i będą podstawą do ograniczania wydatków na przykład na budowę autostrad. Polska, wraz z kilkoma nowymi krajami Unii, zapowiada więc walkę o zmianę zapisów. Strategia, która dziś zostanie zaprezentowana, ma być przyjęta na unijnym szczycie za 3 tygodnie. Wtedy nowy plan zastąpi słynną strategię lizbońską, która poniosło spektakularne fiasko. W 2000 roku Unia Europejska założyła, że w ciągu dekady stanie się najbardziej konkurencyjną gospodarką świata. Minęło 10 lat, a cel nie został zrealizowany.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.