Facebook Google+ Twitter

Dziś Światowy Dzień AIDS

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-12-01 07:10

Codziennie 3 osoby w Polsce dowiadują się, że są zakażone wirusem HIV. W związku z obchodzonym dziś Światowym Dniu AIDS eksperci zwracają uwagę, że w naszym kraju prawie połowa osób zakażonych - około 20 tysięcy - jest tego nieświadoma. Wciąż za mało osób decyduje się na badanie w kierunku wykrycia tego wirusa.

Dyrektor Krajowego Centrum do spraw AIDS Anna Marzec-Bogusławska zapewnia, że wczesne wykrycie HIV daje szansę na efektywniejsze leczenie. Osoba zakażona nie zaraża też innych. Stąd hasło tegorocznej kampanii edukacyjnej: "Test na HIV. Test na odpowiedzialność" - dodaje Marzec-Bogusławska.

Profesor Małgorzata Pawłowska poinformowała, że Polska włączyła się w europejski program "H cube" . Jego celem jest edukacja młodzieży i profilaktyka trzech chorób zakaźnych : HIV, HBV i HCV czyli wirusowego zapalenia wątroby typu B i C. Profesor Pawłowska dodała, że w krajach Europy Wschodniej rośnie odsetek osób młodych zakażonych jednocześnie HIV i wirusowym zapaleniem wątroby. Wyjaśniła, że źródłem zakażenia są nie tylko ryzykowne zachowania seksualne czy dożylne przyjmowanie narkotyków. Zarazić się można także w nieprofesjonalnych studiach tatuażu czy kolczykowania ciała.

Organizatorzy kampanii zachęcają więc do wykonania bezpłatnego i anonimowego testu w kierunku wykrycia wirusa HIV. Badania można wykonać w 28 punktach konsultacyjno-diagnostycznych na terenie całego kraju.

Od 1985 roku do końca września wykryto w naszym kraju ponad 12,5 tysiąca zakażeń wirusem HIV. Stwierdzono 2289 zachorowań na AIDS, a 1019 chorych zmarło.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.