Facebook Google+ Twitter

Dziś Światowy Dzień Jąkających się

  • Źródło: Echo Miasta
  • Data dodania: 2006-10-22 14:10

Na całym świecie obchodzony jest dziś Światowy Dzień Jąkających się. Organizatorzy chcą zwrócić uwagę na skalę problemu i komplikacje, jakie niesie ze sobą ta dolegliwość.

Spotkania i konferencje oraz happeningi mają na celu uświadomienie społeczeństwu, że osoby jąkające się mają swoje prawa. Jednym z nich jest prawo do wolnego mówienia - podkreśla doktor Mieczysław Chęcinek, logopeda.Jąkanie wystąpuje u 1 procenta dorosłych i 5 procent dzieci. Specjaliści uważają, że jest to bardzo poważny problem spowodowany silną nerwicą. Osoby jąkające się mają szereg problemów z wyrażaniem emocji. Unikają ludzi, dłuższych wystąpień, a wstyd i brak wiary w siebie powoduje, że zamykają się w sobie.
Dlatego - jak mówi doktor Mieczysław Chęcinek - jedynie od rodziców i terapeutów zależy, czy dziecko nie mówiące płynnie będzie się jąkało także w wieku dorosłym

Światowy Dzień Jąkających się został ustanowiony osiem lat temu podczas 5. Światowego Kongresu Osób Jąkających się w Johannesburgu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Rozumiem, że owa uczennica jąkała się. Przy okazji - owo "się" w nazwie (od małej litery) wygląda śmiesznie, ale prawidłowo...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo duży problem. Miałam w klasie bardzo ambitną i pilną uczennicę. Nie unikała dłuższych wypowiedzi, ale czy ktoś umie sobie wyobrazić jej pracę i moją w klasie, w której było też kilku uczniów z ADHD i uczeń niedostosowany społecznie?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.