Facebook Google+ Twitter

Dziś Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. A Ty, lubisz czytać?

W 1995 roku UNESCO ustanowiło Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Zadaniem tego corocznego święta jest przede wszystkim promowanie czytelnictwa, edytorstwa oraz ochrony własności intelektualnej.

Fotografia ilustracyjna / Fot. Lin Kristensen, CC 2.0Święto zapoczątkowane zostało w hiszpańskiej Katalonii w 1926 roku z inicjatywy pochodzącego z Walencji wydawcy, Vicenta Clavela Andrésa. W tym rejonie 23 kwietnia jest świętem narodowym. Katalończycy wspominają tego dnia świętego Jerzego. Zgodnie z wieloletnią tradycją mężczyźni obdarowywali mieszkanki tego regionu czerwonymi różami, których kolor miał symbolizować krew smoka pokonanego przez św. Jerzego. Z upływem czasu panie zaczęły odwzajemniać podarki wręczając panom podarunki w postaci książek.

23 kwietnia nie jest datą przypadkową w literaturze światowej. Tego dnia 1616 roku, zgodnie z kalendarzem juliańskim, zmarł William Szekspir. Według kalendarza gregoriańskiego, 23 kwietnia 1616 odeszli: Miguel de Cervantes oraz Inca Garcilaso de la Vega. W tym samym dniu, choć w innych latach urodzili się: Maurice Druon i Halldor Laxness, a zmarli: Josep Pla i Manuel Mejia Vallejo.

Dzień Książki od 1930 r. jest oficjalnym świętem w Hiszpanii. Od 1964 r. obchodzą go wszystkie kraje hiszpańskojęzyczne. Obecnie, Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzi większość państw na świecie. Tylko w Wielkiej Brytanii i Irlandii nie jest obchodzony w kwietniu. Na Wyspach Dzień Książki obchodzi się w pierwszy czwartek marca.

W naszym kraju święto książki obchodzone jest od 2007 roku, a odpowiadają za nie: Komitet Porozumiewawczy Bibliotekarzy, Księgarzy i Wydawców oraz Polska Izba Książki. Tego dnia w księgarniach spotkać możemy atrakcyjne promocje m.in. 30 proc. zniżki lub trzy książki w cenie jednej.

Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.