Facebook Google+ Twitter

Dziś Światowy Dzień Trędowatych

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-01-25 13:53

Po raz 56. obchodzony jest dziś Światowy Dzień Trędowatych. Z tej okazji na ulice Warszawy wyjechał "Misyjny Tramwaj Nadziei".

W zabytkowym tramwaju wolontariusze fundacji Raula Follereau, wspierającej ośrodki dla trędowatych na świecie oraz harcerze rozdają ulotki na temat trądu. Przejazd tramwajem jest bezpłatny, a podróżujący nim mogą wrzucać do puszek pieniądze na rzecz fundacji. Można też zabrać przekaz pocztowy z numerem konta fundacji.

Mimo, że trąd jest chorobą uleczalną, w biednych regionach świata wciąż stanowi poważne zagrożenie. Zwłaszcza w Afryce i południowej Azji trąd nadal zbiera liczne żniwo, a osoby, które chorują lub nawet pokonały chorobę często zostają wykluczone ze społeczeństwa.

Jak podkreślił prezes Fundacji Polskiej Raula Follereau, trudno oszacować ile na świecie jest chorych na trąd, ponieważ choroba występuje w rejonach, gdzie często nie ma żadnych struktur medycznych. Ponadto trąd często pozostawia po sobie trwałe ślady, przez co do liczby chorych czasem zaliczane są również osoby wyleczone.

Światowy Dzień Trędowatych ogłoszony został w 1954 roku przez francuskiego filozofa, dziennikarza i humanistę Raoula Follereau, który całe życie poświęcił ludziom biednym, chorym i wyrzuconym na margines życia społecznego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.