Facebook Google+ Twitter

Dziś Światowy Dzień Zespołu Downa

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2012-03-21 18:53

21 marca obchodzony jest Światowy Dzień Zespołu Downa. Dlaczego wybrany został 21 marca? Ponieważ data ta obrazuje przyczynę zespołu Downa, którą jest 3. chromosom w 21. parze chromosomów.

Czym właściwie jest zespół Downa?

Przede wszystkim - nie jest to choroba, a wada genetyczna. Chorobę się leczy, nie ma natomiast możliwości wyleczenia zespołu Downa. Cech fizycznych charakterystycznych dla tej zespołu Downa może być wiele, a do tych, które są najczęściej wymieniane można zaliczyć skośne oczka, bruzdę na ręku, czy też duży odstęp pomiędzy paluchem i drugim palcem u stóp. Zespół Downa wiąże się z częstym występowaniem chorób, które nazywane są chorobami współistniejącymi - często jest to wada serca.

Dzieci z zespołem Downa to niesamowicie kochane dzieciaki, które potrzebują dużo miłości i takze same wiele tej miłości dają. Mają swoje smutki i radości, pasje i zainteresowania. Aby mogły je realizować i aby mogły się rozwijać potrzebują jednak wsparcia specjalistów i ciągłej rehabilitacji, np. zajęć z logopedą, psychologiem, czy dogoterapii.

Jakie jest ryzyko urodzenia dziecka z zespołem Downa?

Nie istnieje z góry określony schemat, który powie nam “robiąc to i to” zwiększa sie ryzyko urodzenia dziecka z tą wadą genetyczną. Tylko w bardzo nielicznych przypadkach można określić, że u niektorych rodziców ryzyko urodzenia dziecka z dodatkowym chromosomem jest większe niż przeciętnie. W zdecydowanej większości jednak jest to “ruletka”.

Zespół Downa występuje częściej niż mogłoby nam się wydawać - średnio 1 na około 605 dzieci rodzi się z tą wadą genetyczną. Prawdopodobieństo urodzenia dziecka z zespołem Downa rośnie wraz z wiekiem rodziców, szczególnie z wiekiem matki.

Chcesz pomóc, dowiedzieć się więcej?
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o zespole Downa, zobaczyć komu i jak możesz pomóc, czy przeczytać rozmowy z rodzicami wejdź na stronę akcji . Akcja ta jest inicjatywą serwisu o zdrowiu Pastylka.pl i jest organizowana pod Patronatem Honorowym Fundacji Dzieciom “Zdążyć z Pomocą”.

"Oni przeżywają świat inaczej, są autentyczni w każdej chwili, nie grają, nie manipulują" - fragment wywiadu z fotografem p. Katarzyną Krause, prowadzącą zajęcia dla osób z zespołem Downa.


Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Zespół Downa to wada genetyczna. Ale ludzie z Zespołem Downa, to wciąż ludzie! Dzięki za przypomnienie tego dnia! Powinniśmy pamiętać o ludziach chorych, starych, z problemami, bo "Największym złem, jest tolerowanie krzywdy" (Platon). A tzw. społeczeństwo krzywdzi i dyskryminuje nie tylko osoby z ZD, ale także ich rodziny! Warto o tym pisać i przypominać, nie tylko raz w roku :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.