Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

24120 miejsce

Dziś święto górników. Co wiemy o barbórce?

Kiedyś była wielkim świętem, hołdem oddawanym górnikom, których podobnie jak hutników, marynarzy, rybaków, żołnierzy i wielu innych chroniła ich patronka, św. Barbara.

Święta Barbara ( Słownik Mitów i tradycji Kultury, Kopaliński) / Fot. Ewa Naukowicz-WójcikBarbórka. Przed laty była wielkim świętem. Niezależnie od regionu, wszyscy z wielkim zaangażowaniem, choć nie do końca dobrowolnie, uczestniczyli w uroczystościach barbórkowych.

Prym wiodły przedszkola i szkoły. Dzieci z wypiekami na twarzy chłonęły opowieści o pełnej niebezpieczeństw pracy / Fot. Ewkaa, CC 3.0 górników, deklamowały wiersze, śpiewały piosenki. Do tradycji należało też własnoręczne wykonanie czapki z pióropuszem, zwanej "czako" i nikomu nie trzeba było wyjaśniać, że to wysokie, sztywne nakrycie głowy to nie tylko ozdoba, lecz także rodzaj hełmu ochronnego. Strój górnika królował na dziecięcych balach przebierańców, a zawód górnika był szczytem chłopięcych marzeń.

Tadeusz Kubiak - "W kopalni"


Górnik świdrem węgiel kruszy,

z latarenki światło spływa.

Już wagonik z węglem ruszył,

winda w górę go porywa.


Jutro węgla bryły czarne,

kolejarze w świat powiozą.

A pojutrze - piece nasze,

będą grzały na złość mrozomW miarę upływu lat, mniej więcej pod koniec podstawówki o barbórce wiedzieliśmy, (przynajmniej moje pokolenie) już chyba wszystko. Z zamkniętymi oczami, obudzeni w środku nocy potrafiliśmy nie tylko wymienić części składowe ubioru górnika, ale byliśmy w stanie bez zająknięcia opowiedzieć o ich praktycznym zastosowaniu.

Całkiem sporo wiedzieliśmy też na temat obchodów tego święta, o porannym przemarszu orkiestry górniczej, mszy świętej, wesołych biesiadach górniczych, symbolicznych "skokach przez skórę", a także o jego patronce, świętej Barbarze, której figurka znajduje się w prawie każdym, znajdującym się na Górnym Śląsku, domu.

Dziś, niestety już chyba tylko rodowici Ślązacy wiedzą, że "nudelzupa", czyli rosół z makaronem, rolada z kluskami (czarnymi lub białymi) i modrą kapustą (czerwona kapusta ze skwarkami z boczku lub z jabłkiem), to świąteczne menu, które zagości dziś na stołach, w górniczych, szanujących tradycję domach.

W świadomości pozostałych, mieszkających poza Śląskiem dzieci i nastolatków, a może także i ich rodziców barbórka nadal pozostanie jedynie zakończonym właśnie 50. Rajdem samochodowym, imię Barbara nadal kojarzyć im się będzie z dzisiejszą solenizantką (wszystkim Barbarom życzymy spełnienia marzeń)... ewentualnie z tytułową "Baśką" z wielkiego przeboju Wilków.

To dobrze czy źle?

Zarejestruj się i napisz artykuł
Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

@BARBARA Romer Kukulska, Pani należą się życzenia specjalne:) Wszystkiego najlepszego:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

A przecież Polska na węglu stoi i energetyka polska ciągle od węgla jest zależna. I choć to stary wyświechtany, to zawsze aktualny : NIECH ŻYJE NAM GÓRNICZY STAN.

też życzę wszystkim imienniczkom by św. Barbara miała nas w swojej opiece.

Komentarz został ukrytyrozwiń

... a właściwie nie tak, bo mój tytuł brzmiał "Zapomniana Barbórka". Jednak to nie kwestia jednego tytułu , bo tekście kilka razy pojawia się to słowo i zawsze napisane jest małą literą:(

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ja tak napisałam, gdyż moim zdaniem to nazwa własna...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.