Facebook Google+ Twitter

Dziś świętują leworęczni!

  • Źródło: Express Ilustrowany
  • Data dodania: 2008-08-13 06:32

Dziś Międzynarodowy Dzień Osób Leworęcznych. Czują się wyjątkowi, większość ma duży talent plastyczny i zdolności manualne.

Tłumy leworęcznych łodzian przyszły wczoraj, w przededniu Międzynarodowego Dnia Osób Leworęcznych, do redakcji "Expressu Ilustrowanego". / Fot. Express Ilustrowany/Fot. Janusz KubikNajmłodsza Natalka Dębicka ma 3 lata, a dwoje najstarszych, Helena Ławniczak ze Zgierza i Józef Chełminiak z Pabianic, po 75 lat. Najwięcej wśród nich było dzieci w wieku szkolnym, a najmniej osób dorosłych. - To dlatego, że kiedyś bardzo nas gnębiono za tę lewą rękę - wspomina Anna Bryła. - Jak poszłam do podstawówki w latach pięćdziesiątych, to byłam bita za pisanie lewą ręką.

- To był taki koszmar, że nie warto go wspominać - mówi Bogdan Sobulski, którego chrzestna i 22-letni chrześniak również posługują się lewą ręką. - Na szczęście dzisiaj już się nikogo za to nie prześladuje.

Wśród naszych redakcyjnych gości była trzyletnia Natalia Dębicka, choć jeszcze nie umie pisać, wszystko robi lewą ręką, podobnie jak jej 10-letni brat Kamil. On jednak miał sporo problemów z powodu swojej odmienności. Głównie dlatego, że nim nauczył się poprawnie pisać lewą dłonią pisał tak jak w odbiciu lustrzanym.

Karolina Kowalska, wzorowa uczennica, właśnie dostała się do najlepszego liceum w Płocku. Tam mieszka, ale w Aleksandrowie Łódzkim ma rodzinę, do której wybierała się z mamą Małgorzatą w przyszłym tygodniu, ale specjalnie przyspieszyły wyjazd, żeby dzień leworęcznych świętować w naszej redakcji. Na spotkanie przyszła z mamą i ciocią Dorotą Gronkowską.

- To jest wspaniała akcja i uhonorowanie ludzi, którzy wyróżniają się tą niezwykłą cechą - mówi Małgorzata Kowalska. - Wiem, że dzięki temu moja córka świetnie się uczy i ma wiele talentów.

Wszyscy nasi goście podkreślali, że czują się wyjątkowi. Większość z nich odkryła u siebie talent plastyczny i zdolności manualne. Karolina Olbromska zadziwiła nas nawet umiejętnością mówienia od tyłu całych zdań.

- Zauważyłam to w wieku 7 lat - śmieje się. - Początkowo rodzice myśleli, że nauczyłam się na pamięć, ale ja potrafię to do dziś, wcale tej umiejętności nie trenując.

Wszyscy leworęczni otrzymali od nas pamiątkowe długopisy z napisem "jestem osobą leworęczną" oraz wpisali się do pamiątkowej księgi otwieranej na prawą stronę.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Leworęcznych mańkutom życzymy wszystkiego najlepszego! (jed)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Witam wszystkich leworecznych!! dziś nasze świeto:) jesteśmy jedyni i niepowtarzalni:* pozdrawiam serdecznie!!Aśka

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jako mańkut cieszę się, że wśród milionów okazji do imprezowania jest taka jedna^^...
Co prawda część rzeczy robię prawą ręką(np. dzierżę myszkę), ale lewa sprawniejsza;].

Generalnie z tego co słyszałem to leworęczność była naturalna czy tam powszechna w zamierzchłych czasach, stąd ponoć sposób pisania od prawej do lewej(łatwiej jest). Ale być może się mylę, niemniej jednak działa pozytywnie na psychę;]...

Leworęczni, najlepszego^^!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.