Facebook Google+ Twitter

Dziś szczyt w Brukseli ws. ożywienia gospodarczego

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-03-19 07:15

Walka z kryzysem i plan ożywienia gospodarczego - to jedne z ważniejszych tematów dwudniowego szczytu w Brukseli.

Przywódcy 27 krajów przeanalizują dotychczasowe działania, ale mimo apeli Stanów Zjednoczonych nie zdecydują się zwiększyć wydatków na pobudzanie europejskiej gospodarki.

Waszyngton od kilku dni wytyka Brukseli, że wydaje za mało pieniędzy z budżetu na walkę z kryzysem. Unia odpowiada, że nie zamierza rozpoczynać dyskusji o kolejnych planach ratunkowych.

400 miliardów euro - to łączna suma, którą kraje członkowskie Unii przeznaczą na ożywienie gospodarcze i walkę z kryzysem. Szef Komisji Europejskiej Jose Barroso dodaje, że Wspólnota ratuje nie tylko banki, ale łagodzi społeczne skutki kryzysu. „Robimy w tej dziedzinie więcej niż ktokolwiek inny na świecie" - mówił szef Komisji.

Kolejnych wydaktów z budżetu nie będzie, ale kraje Unii zwiększą pulę pieniędzy dla państw spoza strefy euro dotkniętych kryzysem. Fundusz z którego Unia pożycza pieniądze, wynosi obecnie 25 miliardów euro. Wspólnota zdecyduje się też zapewne wesprzeć Międzynarodowy Fundusz Walutowy dodatkowymi kredytami. Europejscy przywódcy zatwierdzą także propozycję reformy rynków finansowych, która ma zagwarantować większy nadzór nad międzynarodowymi instytucjami.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.