Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dziś upływa termin zapisów na warsztaty dziennikarskie Wiadomości24.pl

Redakcja
Kasia Kaczmarek
Instytut Dziennikarstwa Polskapresse wspólnie z redakcją Wiadomości24.pl organizuje kolejne warsztaty dla dziennikarzy obywatelskich. To propozycja dla wszystkich, którzy chcą podnosić swoje dziennikarskie umiejętności. Spotkanie odbędzie się 26 i 27 lutego w Warszawie.

W tym momencie przypominam o naszej trwającej już kilka tygodni akcji Przeczytaj swój materiał w lokalnym tygodniku. Chcemy, by materiały dziennikarzy obywatelskich Wiadomości24.pl pojawiały się w tygodnikach lokalnych, gazecie "Polska" i m.in. dlatego organizujemy dla Was warsztaty. Zapraszamy do reporterskiej przygody wszystkich autorów, którzy chcą dzielić się swoimi wiadomościami, zdjęciami, spostrzeżeniami. Wystarczy zalogować się na stronie, a najciekawsze, najlepsze materiały mogą pojawić się na łamach „Polski Dziennika Bałtyckiego”, czy tygodników Nasze Miasto na Mazowszu. A potem spróbujemy w kolejnych regionach.

Zaproszenie na dwudniowe warsztaty w ostatni czwartek i piątek lutego otrzyma grupa 12 dziennikarzy obywatelskich z Wiadomości24.pl (być może miejsc będzie więcej; stworzymy listę rezerwową) z całej Polski. Koszty szkolenia i zakwaterowania poniesie Grupa Wydawnicza Polskapresse, autorzy Wiadomości24.pl przybywają na własny koszt.

Jak zakwalifikować się na warsztaty?

1. Trzeba być zarejestrowanym użytkownikiem Wiadomości24.pl, mieć wypełniony profil, w tym dane adresowe - dostępne tylko dla redakcji, oczywiście zdjęcie.
2. Mieć (lub szybko jeszcze zrealizować) co najmniej kilka publikacji w serwisie, chodzi oczywiście materiały o charakterze dziennikarskim.
3. Nadesłać maila na adres [email protected] (w temacie wpisując „Warsztaty dziennikarskie”; osoby, które w profilu mają zaznaczoną opcję „Chcę odbyć praktyki” również wysyłają zgłoszenie!). Zgłoszenia musi zawierać link do własnego profilu w serwisie.

Na zgłoszenia nadsyłane mailem czekamy do północy 10 lutego. Zakwalifikowani otrzymają informację zwrotną mailem, muszą jednak do 17 lutego potwierdzić udział w warsztatach.

Poniżej przydatne linki do materiałów. Dziękujemy ci LSD i O LSD przemyśleń kilka. Przypominamy, że zawsze można zacząć i odbyć praktyki w serwisie Wiadomości24.pl, w redakcji oraz online!
Polecamy również materiał Przeczytaj swój materiał w lokalnym tygodniku

Przypominam też ramowy program szkolenia, które będzie przypominać to przeprowadzone przed rokiem w ramach LSD. Zajęcia poprowadzą Marek Chyliński - autor książki "Dziennikarstwo", a jednocześnie szef Instytutu Dziennikarstwa Polskapresse i red. Andrzej Niczyperowicz, m.in. autor książki "Dziennikarstwo od kuchni".

Mikroświat redakcji

Podstawowe pojęcia, nazwiska, telefony, kompetencje, słowniczek terminów. O czym powinien wiedzieć dziennikarz gazety codziennej, by uniknąć kłopotów - rafy wewnątrzredakcyjne, korekta, czas i miejsce oddawania tekstu. Deadline. Stylebook. Organizacja pracy w redakcji. Statut redakcji. Struktura. Newsroom i newsdesk. Naczelny – zastępca – sekretarz – prowadzący – edytor. Kto odpowiada za wydanie? Dyżury prowadzących w wydaniu głównym i w grzbietach lokalnych.

Gatunki informacyjne w prasie

News. Depesza. Relacja. Kryteria doboru informacji. Zasada PKP, czyli Pięciu Klasycznych Pytań, jakie powinien postawić każdy reporter poszukujący newsa. Czas. Bliskość. Status. Dynamika. Ważność. Aktualność. Zależność od rytmu publikacji. Ekskluzywność. Istotność. Struktura informacji. Selekcja informacji.

Research dziennikarski

Kompletowanie i weryfikacja materiału. Rekonstrukcja. Research w internecie – zagrożenia. Zbieranie materiałów w archiwum tradycyjnym i elektronicznym. Jak założyć notes (papierowy lub komputerowy), jak go prowadzić i czerpać z niego korzyści. Umiejętność słuchania i pytania, konieczność czytania. Źródła informacji i techniki ich wykorzystywania.

Prawo prasowe dla dziennikarza i czytelnika

Sprostowania, odpowiedzi w gazecie codziennej. Prawa i obowiązki dziennikarza, autoryzacja, odpowiedzialność prawna, postępowanie w sprawach prasowych. Jak nie zostać prasowym przestępcą? Cytowanie źródeł, plagiat i prawo autorskie. Granice korzystania ze źródeł zewnętrznych – agencje, serwisy, inne media. Etyka w gazecie codziennej epoki konkurencji.

Dziennikarski warsztat językowy

Organizacja tekstu prasowego. Tropy, czyli zabawa słowem. Styl potoczny, wulgaryzmy, wyrazy obce, terminologia specjalistyczna. Warsztat pisarski: zdanie, akapit, body i background. Szablon językowy informacji, depeszy, tekstu uzupełniającego.

Nagłówki prasowe

Stylistyka i gramatyka tytułu prasowego. Nadtytuły, podtytuły i lidy.
Jak dzielić teksty – akapity, śródtytuły, podtytuły. Zapowiedź (zajawka) tekstu, streszczenie w listwach, bombkach i fleszu. Tematy, pomysły, rubryki w wydaniach i tygodnikach lokalnych. Gdzie i jak zdobywać informacje. Instrukcja życia w mieście, czyli informacja praktyczna i użytkowa. Felieton, analiza komentarz na stronach wydań lokalnych.

Dziennikarstwo obywatelskie

Dziennikarstwo w epoce cyfrowej, serwisy obywatelskie na świecie, specyfika pisania i redagowania tekstów w internecie. Jak opisywać sytuacje konfliktowe w małych ośrodkach.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto