Facebook Google+ Twitter

Dziś urodziny Kurta Cobaina. Gdyby żył, kończyłby 45 lat

Nie był ani wielkim gitarzystą, ani wielkim wokalistą, ale był wielkim artystą. Gdyby Kurt Cobain dzisiaj żył, kończyłby 45 lat.

 / Fot. Michael Labowicz, CC BY-SA 2.0 / WikipediaCiężko w tej sprawie wyzbyć się emocji, tym bardziej, kiedy artysta odgrywa w naszym życiu ważną rolę. Dla licealnej młodzieży, która w tajemnicy przed rodzicami uprawiała seks, zapijając go szlachetnymi jabolami, Cobain był cool. Widziałem wiele filmów o dorastaniu oraz buncie, i przez chwile czułem się jednym z bohaterów tego scenariusza - nikt mnie nie rozumiał, oprócz Kurta, dodawał mi otuchy i wsparcia. Śmieszne? A może jednak nie? Czy szukanie odpowiedzi na własne rozterki w sztuce jest czymś złym?

Swego czasu znałem wszystkie utwory Nirvany na pamięć w kolejności ustalonej na płycie. Koleżankom, które chciały ode mnie pożyczyć "Nevermind", odmawiałem, uzasadniając swój wybór, że i tak one tego nie zrozumieją. Nirvana to było moje życie.  / Fot. W24Zaraziłem nią też swojego ojca, wiernego klasyce lat 70; dla niego Kurt Cobain jest przeznaczony na trudne chwile. Kolejny dowód na to, że jeszcze nie raz w swoim życiu po niego sięgnę.

Zobacz też: 20 lutego Kurt Cobain skończyłby 45 lat [GALERIA + VIDEO]


Powinniśmy się cieszyć, ponieważ w nieodległej przeszłości po nieszczęśliwszym świecie stąpał razem z nami ostatni z "wielkich". Bo Nirvana to dla mnie pierwsza 10 najważniejszych wykonawców w historii muzyki popularnej. Pewnie ten wybór niektórych może dziwić; gdzie im tam pod względem muzycznym do Led Zepellin, Pink Floyd czy Queen. Jednak przeważnie w tego typu zestawieniach pierwsze miejsce okupuje zespół The Beatles i raczej trudno mówić o nich jako wirtuozach muzyki. Dla mnie Nirvana to taki The Beatles grunge'u, zespół, który stworzył coś nowego i miał swój charakterystyczny pomysł na muzykę. Nirvana to jasność oraz klarowność wyrazu muzycznego, i przede wszystkim kompozycje; wystarczą dwa dźwięki, a utwór zostaje w głowie na całe życie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 25.02.2012 12:15

Kiedy w radiu podali informację o jego śmierci, byłam akurat w sklepie, przymierzałam buty. No i od tego momentu nic już nie było ważne... butów nie kupiłam... Wspaniały artysta!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Uznałem, ze wersja Nirvany jest na tyle znacząca, i inna od oryginału, że warto ją tutaj zamieścić.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przemysław Trubalski@, no tak, covery też wziąłem pod uwagę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Viola Cybulska, Sappy było w moim zestawieniu, ale w ostatnim momencie zmieniłem go na In Bloom. Ignorancją z mojej strony byłoby pominięcie tej piosenki w pierwszej "10".

Komentarz został ukrytyrozwiń
mark sinclair
  • mark sinclair
  • 20.02.2012 21:19

kurt cobain the greates!!!minęło 18 lat od kąd ich pierwszy raz usłyszałem i pokochałem.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Viola Cybulska
  • Viola Cybulska
  • 20.02.2012 20:14

Dzięki za przypomnienie tego wyjątkowego Artysty! Niezwykłego, genialnego, tragicznego, ujmującego, naturalnego, nieodkrytego nawet w małym procencie.
Z tym, że nie był najlepszym wokalistą i gitarzystą można dyskutować- plasuje się przecież zawsze na szczycie setek najlepszych w historii Do zestawu ulubionych dodałabym jeszcze wiele, ale może dzisiaj na przykład "Sappy"?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.