Facebook Google+ Twitter

Dziś w Luksemburgu proces o bezprawną akcyzę Polski za auta

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-09-25 10:29

Po południu (ok. godz. 15.00), przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości w Luksemburgu rusza polska sprawa, dotycząca nadpłaconego podatku.

Chodzi o ograniczenie możliwości odliczenia VAT od paliwa do samochodów z tak zwaną kratką, o odpowiedniej ładowności. Ewentualna przegrana Polski może mieć negatywne skutki dla budżetu.

Przez ponad rok po wejściu do Unii Europejskiej w naszym kraju można było odliczać podatek przy zakupie paliw i samochodów, jeśli te przekraczały ładowność określoną tak zwanym wzorem Lisaka. Jeszcze wcześniej na odliczenia mogli też liczyć właściciele samochodów "z kratką". Po zmianie przepisów w Polsce te ulgi zostały zniesione i wiele osób straciło prawo od odliczenia VAT. Do polskich sądów zaczęły wpływać skargi. W jednej z nich Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie postanowił zapytać o opinię Europejski Trybunał Sprawiedliwości. Jeśli sędziowie Trybunału uznają, że zmiany w polskich przepisach były niezgodne z unijnym prawem, wtedy właściciele samochodów będą mogli się ubiegać o zwrot nadpłaconego podatku, a to może kosztować budżet nawet miliardy złotych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.