Facebook Google+ Twitter

Dziś w Moskwie zostanie podpisane porozumienie gazowe

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-01-19 08:13

Porozumienie podpiszą Rosja i Ukraina. Zaraz potem mają zostać wznowione dostawy gazu na Ukrainę i tranzyt surowca do europejskich odbiorców. W porozumieniu, zawartym wczoraj między premierami Rosji i Ukrainy, mają się znaleźć ustalenia o cenie gazu dla Ukrainy i cenie tranzytu surowca przez ten kraj.

Jako swój wielki sukces politycy wskazywali fakt, że od początku tego roku Rosja i Ukraina przechodzą na europejskie zasady handlu gazem i tranzytu surowca. Komentatorzy zwracają jednak uwagę, że ten rok upłynie im pod znakiem znacznych rabatów jakich strony udzieliły sobie na wzajem - Ukraina otrzymała 20-procentową zniżkę na cenę gazu, a Rosjanie podobny upust na cenę tranzytu. Z rosyjsko-ukraińskiego handlu gazem wyeliminowano też pośredniczącą do tej pory spółkę Ros-ukr-energo.

Przez cały wczorajszy dzień przedstawiciele rosyjskiego Gazpromu i ukraińskiego Naftohazu spisywali handlową umowę na podstawie politycznego porozumienia zawartego między premierem Władimirem Putinem, a premier Julią Tymoszenko. Dziś najprawdopodobniej przed południem dokumenty zostaną podpisane przez przedstawicieli obu firm. Dyrektorzy gazowych przedsiębiorstw złożą podpisy w obecności premierów Ukrainy i Rosji.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.