Facebook Google+ Twitter

Dziś w nocy przechodzimy na czas zimowy

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-10-25 14:32

Dzisiejszej nocy (z soboty na niedzielę) zmieniamy czas z letniego na zimowy. O godzinie 3:00 cofamy wskazówki zegarów na godzinę 2:00, czyli śpimy o godzinę dłużej. Do czasu letniego wrócimy w ostatnią niedzielę marca przyszłego roku.

"Podwójny czas" - letni i zimowy - stosuje się w około 70 państwach na całym świecie. Obowiązuje on we wszystkich krajach europejskich, z wyjątkiem Islandii i wielu innych, m.in. w USA, Kanadzie, Meksyku, Australii, Nowej Zelandii i Rosji. Jedynym wysoko uprzemysłowionym państwem, które nie wprowadziło czasu letniego, jest Japonia.

Zmiana czasu (wprowadzenie czasu letniego) ma na celu efektywniejsze wykorzystanie światła dziennego, a co za tym idzie oszczędność energii. Prekursorami wprowadzenia czasu letniego byli Niemcy już w 1916 roku. W Polsce wskazówki zegarów były przesuwane w okresie międzywojennym, później w latach 1957-64, a następnie od 1977 roku.

W całej Unii Europejskiej od 2000 roku czas letni zaczyna się w ostatnią niedzielę marca, a kończy w ostatnią niedzielę października.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.