Facebook Google+ Twitter

Dziś w nocy zmiana czasu z letniego na zimowy

Dziś w nocy (z soboty na niedzielę 28 października) przeszliśmy na czas zimowy. Cofnęliśmy wskazówki zegarów z godz. 3 na godz. 2. Według ekspertów zmiana znów spowoduje straty, zamieszanie i mnóstwo komplikacji.

 / Fot. Pavel Ševela, Creative commons 3.0 http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Blue_alarm_clock_%281%29.jpg Zmiana ta z pewnością ucieszy śpiochów, którzy zyskają dodatkową godzinę na sen. Mniej zadowoleni będą pasażerowie podróżujący tej nocy koleją. O godzinie 2 pociągi zatrzymają się na stacjach, na których odczekają godzinę i dopiero wtedy ruszą w dalszą drogę.

Głównym celem zmiany czasu jest lepsze wykorzystanie światła dziennego, a tym samym oszczędność energii. Zdaniem ekspertów to nic innego jak jedno wielkie zamieszanie. Fizyk dr Tomasz Rożek zaznacza, że coraz mniej energii wykorzystujemy na oświetlanie. Obecnie jest to tylko 1 proc. Dr Rożek przekonuje, że zmiana czasu to nie tylko brak zysków, ale i straty.

Wprowadzanie czasu zimowego i letniego stosuje się w 70 krajach. Jak podaje TVN24.pl, większość krajów europejskich, podobnie jak Polska przesunie dziś w nocy wskazówki zegarów. Wyjątkiem jest Islandia, Białoruś, Naddniestrze i Rosja. W Ameryce Północnej zmiana obowiązuje z wyjątkiem pewnych regionów. W Afryce czas letni stosują Maroko i Namibia, a większość krajów azjatyckich zrezygnowała ze stosowania czasu letniego.

W Polsce zmiana czasu została wprowadzona w okresie międzywojennym. Obecnie obowiązuje ona nieprzerwanie od 1977 roku. Czas letni zacznie znów obowiązywać 31 marca 2013 roku.

Zarejestruj się i napisz artykuł
Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.