Facebook Google+ Twitter

Dziś w Poznaniu chrzciny czterech myśliwców F-16

  • Źródło: OhmyNews
  • Data dodania: 2006-11-09 07:56

Pierwsze dwa polskie F-16 miały przylecieć́ w poniedziałek, później w sśrodę. Zjawiły się dopiero wczoraj o godz. 15, w dodatku z amerykańskimi pilotami i oznakowaniami.

Defilada podczas uroczystości przekazania pierwszych z 48 zakupionych przez Polskę samolotów bojowych F-16 w Poznaniu. Fot. PAP/Bogdan Borowiak Polska kupiła 48 samolotów myśliwskich F-16. Dwa pierwsze z nich wczoraj wkroczyły w naszą przestrzeń powietrzną. Dwa następne wylądują w Krzesinach dziś, w obecności prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i jego żony, która będzie matką chrzestną tych maszyn. Samoloty miały pojawić się o godz. 12 – tak zapewniali jeszcze we wtorek przedstawiciele 31. Bazy Lotniczej w Krzesinach. Wczoraj okazało się, że dopiero rano startowały z Islandii do Szkocji, a nad Poznaniem miały pojawić się o 15.

Lądowały z dwuminutowym wyprzedzeniem, odprowadzane przez parę Migów-29. Gdy samoloty wylądowały i podkołowały przed licznie zgromadzonych dziennikarzy, żołnierzy i cywilnych pracowników obsługi, okazało się, że na ich statecznikach biało-czerwone szachownice są zaklejone, a na kadłubach widnieją oznaczenia amerykańskie. Gdy samoloty zostały zabezpieczone, wysiedli dwaj piloci. Przywitali się z dowódcą Sił Powietrznych RP, generałem Stanisławem Targoszem i podeszli do dziennikarzy.

Okazało się, że są to Amerykanie – pułkownicy Michael Meyer i Rick Yoder. Generał Stanisław Targosz zapewnił, że samoloty doprowadzili amerykańscy piloci, bo według umowy, to właśnie oni odpowiadają za dostarczenie ich do Polski. Dodał, że na razie na F-16 lata 12 polskich pilotów i jeden z nich, płk Rościsław Stepaniuk wyląduje dziś w bazie. Na razie, w tym roku w Krzesinach wylądują tylko cztery F-16 i nie będą one wiele latały. Ale docelowo będzie tu stacjonowało ponad 30 maszyn, a same Krzesiny już są jedną z najważniejszych baz NATO w Europie Środkowo-Wschodniej.
Grzegorz Okoński

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.