Facebook Google+ Twitter

Dziś w Warszawie rozpocznie się Szczyt Partnerstwa Wchodniego

29 września w Warszawie rozpoczyna się dwudniowy Szczyt Partnerstwa Wschodniego, na który przyjadą czołowi unijni politycy oraz przedstawiciele 33 państw. Szczyt Partnerstwa Wschodniego odbywa się co dwa lata. Gospodarzem spotkania będzie premier RP Donald Tusk.

 / Fot. PAP/Radek PietruszkaPartnerstwo Wschodnie to wspólna inicjatywa Polski i Szwecji skierowana do krajów byłych radzieckich republik: Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Mołdowy i Ukrainy. Celem Partnerstwa ma być zbliżenie tych państw do Unii Europejskiej poprzez współpracę handlową, pomoc ekonomiczną i ułatwienia wizowe. Podczas tegorocznego spotkania mają zostać przyjęte strategiczne decyzje dot. kształtu Partnerstwa w następnych latach.

Jak podaje pl2011.eu, w szczycie wezmą udział szefowie państw lub rządów. Unię będą reprezentować: Herman Van Rompuy, przewodniczący Rady Europejskiej, który będzie też przewodniczył obradom, Jerzy Buzek, przewodniczący Parlamentu Europejskiego, Jose Manuel Barroso, przewodniczący Komisji Europejskiej oraz Catherine Ashton, Szefowa Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych.

Czytaj także: Szczyt Partnerstwa Wschodniego w stolicy. Warszawiacy powinni przygotować się na poważne utrudnienia w ruchu

Szczyt rozpoczyna się 29 września uroczystą kolacją w Centrum Nauki Kopernik, podczas której omówiona ma być przyszłość stosunków Unii Europejskiej z państwami Europy Wschodniej. Piątkowe obrady plenarne odbędą się w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Omówione zostaną polityczne i gospodarcze aspekty współpracy, kwestie ułatwień wizowych, współpraca parlamentarna i pozarządowa oraz finansowanie Partnerstwa i współpraca z europejskimi instytucjami finansowymi.

Szczytowi towarzyszyć będą inne imprezy: w czwartek, w Warszawie, „Konferencja Partnerstwa Wschodniego: ku europejskiej wspólnocie demokracji, dobrobytu i silniejszego społeczeństwa obywatelskiego”, w której wezmą udział organizacje pozarządowe i przedstawiciele środowisk naukowych. W piątek, w Sopocie, Forum Biznesu Partnerstwa Wschodniego, w którym wezmą udział przedstawiciele rządów, biznesu, Komisji Europejskiej oraz eksperci ekonomiczni.

Autorzy Wiadomości24.pl polecają na Facebooku:
Alicja Węgorzewska-Whiskerd będzie gościem "Podwieczorku z W24"
Kaczyński w książce: Komorowski jest fałszywym hrabią, Tusk dwulicowy
LM. Bate Borysow - FC Barcelona 0:5. Pogrom na Białorusi
Dancing Poznań 2011. "Tańcząc, wyrażam siebie". Wywiad z uczestniczką
68. Rajd Polski. "Zawieszone" zwycięstwo Kajetanowicza. Zdjęcia


Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

puchacz
  • puchacz
  • 29.09.2011 18:29

tak wogóle partnerstwo wschodnie to jakis dziwoląg kto to wymyslił dobrze ze radek a i unia traktuje to z przymrużeniem oka jakiś rurociąg odessa zjawka jawka którym popłynie no własnie co i inne kombinacje popatrzcie na solidność niemiecką na tę maszynę gospodarki i uczcie sie jak robi sie interesy

Komentarz został ukrytyrozwiń
MAX KOLANKO
  • MAX KOLANKO
  • 29.09.2011 17:45

Dobrze że Radek zaprosił przedstawiciela Białorusi ,trzeba Łukaszence pomóc;najpierw rząd wystawił białoruskiego opozycjonistę,a teraz gości jego oprawców.Takie właśnie jest PO p.wajda,p.penderecki ,p.holland....................trzeba popierać właściwą WIELKĄ PARTIE I JEJ NIEOMYLNEGO RUDEGO WODZA

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.