Facebook Google+ Twitter

Dziś wybory do Parlamentu Europejskiego

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-06-07 07:12

19 kolejnych unijnych krajów, w tym Polska organizuje dziś wybory do Parlamentu Europejskiego. To ostatni dzień 4-dniowego głosowania, w którym uprawnionych jest 375 milionów obywateli Unii.

W tegorocznych wyborach o miejsce w Parlamencie Europejskim ubiega się 11 tysięcy kandydatów. Z tej grupy zostanie wybranych 736 deputowanych, w tym 50 z Polski. Już w Parlamencie zasiądą oni w wielonarodowych grupach politycznych, połączonych ideologicznie. Te największe mają pierwszeństwo obsady najważniejszych stanowisk.

Europosłowie będą pracować przede wszystkim w Brukseli, ale raz w miesiącu będą jeździć na 4-dniowe sesje do Strasburga. Kilka razy w roku muszą też bywać w swoich okręgach wyborczych.

Wraz z nową kadencją zacznie obowiązywać nowy statut europosła i wszyscy będą otrzymywać jednakowe wynagrodzenie - ponad 7600 euro brutto. Polacy do tej pory otrzymywali jedną trzecią tej sumy. Poza tym przysługuje im dieta za każdy przepracowany dzień - prawie 300 euro na wyżywienie i zakwaterowanie, oraz dodatkowe pieniądze na prowadzenie biur poselskich.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.