Facebook Google+ Twitter

Dziś Ziemia zbliży się do Słońca na minimalną odległość

0 22.30 polskiego czasu Ziemia zbliży się do Słońca na najkrótszy możliwy dystans. Dla tych którzy mają dość zimy mamy smutną wiadomość. Nie oznacza to, że zrobi się cieplej.

 / Fot. NASA/ GSFC/ NOAA/ USGS, Domena publiczna, http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Nasa_blue_marble.jpgZiemia znajduje się najbliżej Słońca zawsze w styczniu. Odległość między nimi wynosi wtedy 147 mln km. Najdalej nasza planeta w stosunku do najbliższej swojej gwiazdy ustawia się w lipcu. Wtedy dzieląca ich odległość wynosi 152 mln km.

W średniowieczu uważano, że planety poruszają się po idealnie kołowych orbitach. Jan Kepler udowodnił, że jest inaczej i stwierdził, że ciała Układu Słonecznego poruszają się po krzywych stożkowych, czyli elipsach, parabolach i hiperbolach. Z matematycznych wyliczeń wynika więc, że Ziemia nie znajduje się w stałej odległości od Słońca.

Wydawać by się mogło, że skoro Ziemia znajdować się będzie najbliżej Słońca, to powinno być lato. Jak podaje TVN Meteo, tak jednak nie jest, gdyż na występowanie pór roku największy wpływ ma nachylenie osi obrotu naszej planety do płaszczyzny jej ruchu.

Na najkrótszy dystans do Słońca, Ziemia zbliży się dziś o 22.30 naszego czasu.

Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

no właśnie najgoręcej będzie na dole mapy ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.