Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

24919 miejsce

Dzisiaj Halloween. Poznaj historię tego święta!

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2012-10-31 13:40

Wszyscy kojarzymy Halloween z przebierankami, kiedy zamieniamy się w różnego rodzaju duchy, wiedźmy, czy potwory. Często postrzegamy to święto jako komercyjną zabawę, która przybyła do nas zza oceanu. Tymczasem Halloween wywodzi się z Europy!

Noc z 31 października na 1 listopada - All Hallows Eve, czyli przeddzień Wszystkich Świętych, określany mianem Halloween, jest świętem o przedchrześcijańskich korzeniach. Konkretnie wywodzi się z celtyckiego święta Samhain.

"Snap-Apple Night" - obraz autorstwa irlandzkiego malarza Daniela Maclise namalowany w 1833 roku, zainspirowany zabawą urządzoną w Halloween. / Fot. Daniel MacliseSamhain to okres, w którym rolnicy szykowali się na nadejście zimy, czas przygotowywania zapasów i powrotu do zimowych osad ludzi i bydła z letniego wypasu. Była to też najlepsza pora na wzmocnienia rodzinnych i towarzyskich więzów, czas wspólnoty i opowieści. Świętowanie trwało dziewięć dni, z kolei w przeddzień Samhain obchodzono Fleadh nan Mairbh, czyli święto zmarłych. Według celtyckich wierzeń, to właśnie wtedy światy rzeczywisty i nadprzyrodzony się ze sobą stykają. Jest to świetny pretekst do snucia opowieści o duchach, dla których jest to ostatni moment na wyrównanie rachunków z żyjącymi oraz nadrobienie wszystkich zaległości, których nie udało im się spełnić za życia. Samo Halloween jest upamiętnieniem przejścia od życia do śmierci.

Halloween / Fot. Anette B.W dzisiejszych czasach Halloween jest traktowane nie jako obrządek religijny, ale bardziej jako zabawa, a co za tym idzie - sposób na zarabianie. Zwłaszcza widać to w krajach anglosaskich, gdzie organizuje się bale przebierańców, pokazy sztucznych ogni i różnego rodzaju imprezy tematyczne, gdzie główną atrakcją stają się wymyślne kostiumy oraz upiorne dekoracje. Żadna zabawa halloweenowa nie obędzie się bez stosownych przygotowań, wystroju domu, czy właściwego przebrania.

Obok Świąt Bożego Narodzenia, Wielkanocy i Walentynek Halloween to najlepszy okres dla handlu detalicznego np. w Wielkiej Brytanii, gdzie w ubiegłym roku wydatki oszacowano na ponad 300 mln funtów. Z kolei Amerykanie wydali na Halloween prawie 7 mld USD (czyli dwa razy więcej niż w 2005 roku), z kolei w bieżącym spodziewać się można jeszcze większej kwoty. W Polsce, gdzie Halloween wciąż nie jest tak popularne jak w krajach anglojęzycznych, nie ma szans na takie wyniki.

Jack-o-'lantern / Fot. MANSOUR DE TOTHNajwiększą popularnością cieszą się oczywiście dynie, z których robi się specjalne lampiony, popularnie zwane Jack-o-'lantern. Ich nazwa wywodzi się z legendy o słynącym ze swojego skąpstwa i chciwości mężczyźnie, zwanym Jack, który zawarł pakt z diabłem. Jack miał oddać duszę w zamian za bogactwo, udało mu się jednak uwięzić demona, ale za karę, po śmierci nie mógł wstąpić ani do niebios, ani do piekła, skazany został więc na wieczną tułaczkę po ziemi z latarnią.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Właśnie były u mnie dzieci, które obdarowałem słodyczami. Mnie Halloween się podoba.

Komentarz został ukrytyrozwiń

SNOBIZM!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.