Facebook Google+ Twitter

Dzisiaj katamaran "Bioton” ma wypłynąć do Anglii

  • Źródło: Nasze Miasto
  • Data dodania: 2007-02-08 11:13

Kapitan Roman Paszke, żeglarz, który zamierza pobić rekord świata w opłynięciu kuli ziemskiej na czas, zamierza wypłynąć dzisiaj na katamaranie "Bioton" ze Stoczni Nauta w Gdyni do wybrzeży Anglii, skąd nastąpi start do wyścigu z czasem.

– Przez ostatnie dwa tygodnie bardzo ciężko pracowałem na łódce – mówi Roman Paszke. – Konieczne było idealne ustawienie sterów, podłączenie sieci elektrycznej oraz sprawdzenie silników. Teraz tylko trzeba czekać na pomyślne wiatry. Kiedy nastąpi start z Anglii, tego jeszcze nie wiem. Będę czekał na „okno pogodowe”, czyli optymalne warunki do żeglugi.

Roman Paszke chce pobić rekord świata, który w 2005 roku ustanowiła Brytyjka Ellen MacArthur i wynosi 71 dni 14 godzin, 18 minut i 33 sekundy. Katamaran „Bioton”, na którym polski żeglarz zamierza pobić rekord, to pływający komputer. Został wybudowany w Szwecji za kilka milionów euro. Dane pogodowe dotyczące wysokości fal czy prędkości wiatru wysyłane będą do centrum metrologicznego w Niemczech. Roman Paszke będzie miał stamtąd przekazywane na bieżąco informacje o najlepszej trasie do żeglugi. 11 kamer telewizyjnych będzie rejestrowało przebieg wyścigu. Żeglarz zapowiada też czat z internautami.
– Jestem w doskonalej formie fizycznej i psychicznej – zapewnia Paszke. – Będę kontaktował się członkami ekipy "Bioton Race" przez satelitarne telefony komórkowe, tak więc samotność mi nie grozi. Poza tym cały czas muszę być skoncentrowany na sterowaniu łódką. Jeżeli uda mi się popłynąć ze średnią prędkością 14 węzłów, wówczas rekord świata zostanie pobity.

Roman Paszke zabiera ze sobą kilkadziesiąt kilogramów żywności liofilizowanej, czyli pozbawionej wody. Pomimo, że na katamaranie nie ma dużo miejsca, chce wziąć też kilka paczek makaronu, za którym przepada. Polski żeglarz zapowiada bardzo ciężką walkę o ustanowienie rekordu świata.
– Nawet jak mi się nie uda tym razem, to spróbuję kiedy indziej go pobić. Jednak teraz takiej sytuacji nie biorę pod uwagę. Zabieram ze sobą zdjęcie córki. Ono zawsze przynosi mi szczęście.

Mariusz Jabłoński

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Gdzie w tym momencie przebywa kpt. Paszke? O ile się orientuję, to przebywa aktualnie w Anglii, ale w jakim mieście dokładnie?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Poinformowano, że dzisiaj, czyli 9 lutego 2007. Trzymajmy k. za p. Romana!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.