Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

5852 miejsce

Dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Języka Ojczystego

11 lat temu UNESCO ustanowiło 21 lutego Międzynarodowym Dniem Języka Ojczystego.

morguefile.com / Fot. morguefile.comSiedem tysięcy. W tylu językach porozumiewają się ludzie na całym świecie. 90 proc. z nich jest zagrożone. Wkrótce mogą zupełnie zniknąć, a ich miejsce zajmą: angielski i inne dominujące języki ponadregionalnej i ponadnarodowej komunikacji.

Przegrana rywalizacja języków mniejszości narodowych i lokalnych tylko częściowo wynika z politycznej dominacji. Decyduje też pragmatyzm ekonomiczny - nadzieja na większe zarobki, mobilność społeczną, integrację ze społeczeństwem, w którym się żyje lub do którego się emigruje. Chodzi głównie o kraje wieloetniczne jak Afryka czy Indie. W samych Indiach status oficjalnego ma bez mała dwadzieścia języków. W nieformalnych kontaktach funkcjonuje co najmniej kilkaset. To samo dotyczy Afryki, w której już kilkudziesięcioosobowa wspólnota ma na swój użytek odrębne narzecze. Choć popularne, oceniane są raczej jako bezużyteczne na globalnym rynku pracy czy w wymianie handlowo-gospodarczej. Zostają więc wyparte na rzecz języka urzędowego regionu lub dominującego w kontaktach ekonomicznych.

Ale każdy język jest unikalnym zapisem doświadczenia zbiorowości. Jest też wizją świata, specyficzną dla danej wspólnoty językowej. Kiedy umiera język, umiera kultura. Dlatego UNESCO promuje wielojęzyczność i języki mniejszości narodowych i etnicznych. Przypomina, że wielojęzyczność to wielokulturowość.

UNESCO ustanowiło Światowy Dzień Języka Ojczystego na wzór Shaheed Dibash, święta męczenników języka, obchodzonego w Bangladeszu. Upamiętnia ofiary ruchu w obronie języka bengalskiego (którym posługuje się -bagatela- 120 milionów na całym świecie). Walka o język była wstępem do uzyskania niepodległości przez Bangladesz. UNESCO w 1999 ustanowiło 21 lutego Międzynarodowym Dniem Języka Ojczystego.

Języki są nośnikiem zrozumienia obcego i tolerancji. Poszanowanie wszystkich języków jest kluczowe w zapewnieniu pokojowego współistnienia, bez wykluczenia, społeczeństw i ich członków - mówi prezes Unesco, Irina Bokova.

Kwestia wielojęzyczności Polski na razie nie dotyczy. Posługujemy się jednym językiem. Ale liczba dzieci wychowanych na emigracji a tym samym pokolenia dwujęzycznego, szybko rośnie. Coraz więcej przyjeżdża też imigrantów zza wschodniej granicy. Czy będziemy potrafili zapewnić ich dzieciom edukację i szkolnictwo z poszanowaniem ich języka?

Wybrane dla Ciebie:


Zobacz inne materiałyKomentarze (6):

Sortuj komentarze:

Czasem mam wrażenie, że język polski istnieje w kilku różnych od siebie wersjach i te wersje mają ze sobą niewiele wspólnego...

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Kwestia wielojęzyczności Polski na razie nie dotyczy. Posługujemy się jednym językiem."
Czasem mam co do tego wątpliwości, zwłaszcza przysłuchując się rozmowom gimnazjalistów;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Do pogorszenia czystości języka ojczystego przyczyniają się głównie politycy i redaktorzy rtv. Niestety, nie mamy na nich wpływu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zaniedbania edukacyjne przyspieszają obniżenie jakości procesu komunikacji. Nawet w środkach masowego przekazy, zamiast czystej mowy, słyszy się bełkot.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawy tekst. Globalizacja rządzi się swoimi prawami, a to prowadzi do umierania języków.

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Większość ludzi przestała się ostatnio interesować dbałością o formę językową. Uważa się to za rodzaj perfum, którymi można się skrapiać, ale które nie są do życia potrzebne" - mówi prof. Michalewski http://www.redakcja.newsweek.pl/Tekst/Spocznij/526759,Swiatowy-dzien-jezyka-ojczystego---21-luty-2009.html

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.