Facebook Google+ Twitter

Dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Polonii

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-05-02 09:35

Trudno ocenić, jak liczna jest polska diaspora. Według niektórych szacunków, to około 20 milionów ludzi. Wielu rodaków, szczególnie na Wschodzie, przez dziesięciolecia bało się ujawnić swą narodowość i nadal się nią nie afiszuje. Rozsiani po świecie Polacy obchodzą 2 maja swoje święto.

Najliczniejszym skupiskiem polskiej emigracji są Stany Zjednoczone. Według placówek konsularnych, mieszka tam ponad 10 milionów Polaków. Duże ośrodki polonijne znajdują się w Brazylii ( 1,5 mln), Kanadzie (800 tysięcy), Niemczech (2 miliony) i we Francji ( 1 mln). Za wschodnią granicą najwięcej Polaków mieszka na Ukrainie - około 1 miliona.

Liczna polska diaspora, około 350 tysięcy, jest rozsiana też po całej Rosji - najwięcej w okolicach Moskwy, na Syberii i w Sankt Petersburgu, gdzie w tym roku zorganizowano - z niewielkim wyprzedzeniem - uroczystości Światowego Dania Polonii i Polaków. Wziął w nich udział marszałek Senatu, który jest konstytucyjnym opiekunem Polonii. W ubiegłym roku uroczystości były obchodzone w Grecji.
JS

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.