Facebook Google+ Twitter

Dzisiaj obchodzimy urodziny Chaplina

16 kwietnia 1889 roku w Londynie urodził się Charles Spencer Chaplin, bardziej znany jako Charlie Chaplin - mistrz kina niemego.

Charlie Chaplin zaliczany jest to jednych z najlepszych aktorów w historii Hollywood. Jednak zanim został sławny, w jego życiu nie wiodło się zbyt dobrze. Rodzice komika byli aktorami, ale zaraz po narodzinach Charlesa, postanowili się rozwieść. Od tej pory matka musiała sama wychowywać dwóch synów. Ojciec Chaplina zmarł z powodu alkoholizmu, natomiast matka w wyniku załamania nerwowego trafiła do szpitala psychiatrycznego.

W 1912 roku, młody aktor zdecydował się opuścić Anglię i wyruszył do Stanów Zjednoczonych. Tam został zauważony producenta filmowego Macka Semmetta. Chaplin został zatrudniony przez studio Keyston, gdzie stworzył najbardziej znaną postać "trampa", pana z melonikiem, wąsikami i bambusową laseczką. W 1919 roku założył własne studio - United Artists.

Czytaj też: Jubileusz mistrza. 122. rocznica urodzin Charliego Chaplina

Chaplin jeszcze do lat 30. grywał w filmach niemych. Ostatnią produkcją z jego udziałem jest "Hrabina z Hongkongu" z 1967 roku. Najbardziej znane filmy z udziałem komika to: "Włóczęga" (1915), "Charlie włóczęgą" (1916), "Brzdąc" (1921), "Gorączka złota" (1925), "Cyrk" (1928), "Światła wielkiego miasta" (1931), "Dyktator" (1940) i "Król w Nowym Jorku" (1957).

Aktor mimo, iż mieszkał w Los Angeles, nigdy nie ubiegał się o obywatelstwo amerykańskie. W okresie nagonki senatora McCarthy'ego, Chaplin został uznany za komunistę. Pod koniec swojej kariery komik kręcił filmy w Londynie. Po zakończeniu przygody z kinem osiadł w Szwajcarii, gdzie zmarł w 1977 roku.

Przypomnijmy, że w 1954 roku Chaplin otrzymał Światową Nagrodę Pokoju, a w 1972 roku Honorowego Oscara za całokształt osiągnięć jako reżyser i aktor.

Z okazji 122. urodzin Chaplina pracownicy Google przygotowali specjalne logo przeglądarki oraz stworzyli dwuminutowy film.

Piąta edycja konkursu Dziennikarz Obywatelski 2010 Roku trwa! Dołącz, wygraj 10 tysięcyWybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.