Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

32456 miejsce

Dzisiaj rozpoczyna się Święte Triduum Paschalne

Kościół katolicki rozpoczyna obchody Świętego Triduum Paschalnego Męki i Zmartwychwstania Pańskiego. W Wielki Czwartek wspominane jest ustanowienie dwóch sakramentów: kapłaństwa i Eucharystii.

Podczas Ostatniej Wieczerzy Jezus ustanowił Eucharystię i kapłaństwo. / Fot. Obraz Leonarda da VinciTriduum Paschalne to dla katolików najważniejszy czas w ciągu roku liturgicznego. Rozpoczyna się dzisiaj, w Wielki Czwartek, ale nie rano, lecz dopiero wieczorem.

Rano w kościołach katedralnych biskup wraz z kapłanami danej diecezji gromadzą się podczas mszy krzyżma świętego, podczas której błogosławione są oleje chorych i katechumenów oraz konsekrowane jest krzyżmo (olej stosowany do namaszczeń m.in. przy bierzmowaniu). Podczas tej mszy księża diecezjalni odnawiają również swoje przyrzeczenia kapłańskie. Msza krzyżma kończy okres Wielkiego Postu.

Wieczorem we wszystkich parafiach odprawiona jest uroczysta msza św. nawiązująca do Ostatniej Wieczerzy, podczas której Chrystus ustanowił sakramenty Eucharystii i kapłaństwa. - W przeddzień swojej śmierci Pan Jezus spożywał paschę ze swoimi uczniami. Tego wieczoru biorąc do rąk chleb i wino przemienił je w swoje ciało i swoją krew, czyniąc z nich pokarm i napój, który ma nam towarzyszyć do końca świata. Ustanawiając w ten sposób sakrament Eucharystii, polecił apostołom, by w przyszłości czynili to na Jego pamiątkę - mówi ks. Grzegorz Weis, proboszcz Parafii Bożego Miłosierdzia w Starogardzie Gdańskim.

Z sakramentem Eucharystii w sposób nierozerwalny związana jest posługa kapłańska. Właśnie podczas mszy wieczerzy Pańskiej, sprawowanej wieczorem w Wielki Czwartek, Kościół świętuje ustanowienie przez Jezusa również tego sakramentu. - Radujemy się tego dnia z daru Mszy Świętej, ale jest to także święto dla każdego księdza - dlatego przedstawiciele parafii składają kapłanom swoje życzenia - dodaje ks. Weis. Wielkoczwartkowa msza św. zaczyna się znakiem krzyża, lecz nie kończy się nim. Po zakończeniu Mszy przenosi się wszystkie komunikanty do "ciemnicy". Umieszcza się tam również monstrancję z Ciałem Chrystusa. Aż do Wielkanocy tabernakulum pozostaje puste. Z tego powodu zgaszona zostaje wieczna lampka znajdująca się obok tabernakulum. Z ołtarza zdejmowane są mszał, świece i obrus.

W przeszłości z Wielkim Czwartkiem związane były również inne zwyczaje. - Niektórzy biskupi i magnaci na znak pokory umywali nogi dwunastu wybranym starcom, których następnie suto obdarowywano. W tym też dniu milkły dzwony i aż do rezurekcji posługiwano się kołatkami wydającymi głuchy stuk - mówi ks. Grzegorz Weis.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

Artykuł skrótowo, a kompetentnie przybliża rytuały związane z obchodzonym przez katolików świętem, podobnie jak inny ( link ) - rytuały paschalne.
Warto jednak wyraźnie rozgraniczać to, co jest owocem tradycji - od tego, co w istocie zawiera relacja biblijna.
W tej ostatniej z całą pewnością nie znajduje się informacja o 'ustanowieniu sakramentów' itp.
Dlatego obserwowanie zwyczajów wielkanocnych może, w mojej opinii, wzbogacać wiedzę kulturowo-etnograficzną, nie zastąpi jednak lektury i osobistej analizy Pisma św. jako źródła poznania dla chrześcijan.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przepraszam za literówkę " odrodzeniem"

Komentarz został ukrytyrozwiń

W Niemczech to święto znane jest pod nazwą "zielony czwartek", ma duże znaczenie w liturgii kościelnej. Kolor zielony wiąże sie z odrozeniem i wiosną, tego dnia zwyczajem jada się zielone sałaty i młode pędy ziół. Kościół ewangielcki preferuje wieczorną "zieloną" kolację. Szaty liturgiczne w tym dniu są białe. W Hiszpanii od czwartku zaczynają się święta i trwają do niedzieli, cztery dni. *5

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tekst zaciekawił mn.5*ie

Komentarz został ukrytyrozwiń

Papież na pewno dotrzymuje tej tradycji i osobiście myje nogi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Faktycznie Mszał przewiduje taką możliwość, ale w 99% parafii się tego obrzędu nie stosuje...

Komentarz został ukrytyrozwiń

W Mszale Rzymskim obrzęd umycia nóg jest obecny nadal i celebrowany, choć nie we wszystkich kościołach. Sam Mszał precyzuje to tak: "Po homilii, tam, gdzie względy duszpasterskie za tym przemawiają, odbywa się obrzęd umywania nóg."

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.