Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzisiaj rozpoczyna się Święte Triduum Paschalne

Krzysztof Kalkowski
Krzysztof Kalkowski
Podczas Ostatniej Wieczerzy Jezus ustanowił Eucharystię i kapłaństwo.
Podczas Ostatniej Wieczerzy Jezus ustanowił Eucharystię i kapłaństwo. Obraz Leonarda da Vinci
Kościół katolicki rozpoczyna obchody Świętego Triduum Paschalnego Męki i Zmartwychwstania Pańskiego. W Wielki Czwartek wspominane jest ustanowienie dwóch sakramentów: kapłaństwa i Eucharystii.

Triduum Paschalne to dla katolików najważniejszy czas w ciągu roku liturgicznego. Rozpoczyna się dzisiaj, w Wielki Czwartek, ale nie rano, lecz dopiero wieczorem.

Rano w kościołach katedralnych biskup wraz z kapłanami danej diecezji gromadzą się podczas mszy krzyżma świętego, podczas której błogosławione są oleje chorych i katechumenów oraz konsekrowane jest krzyżmo (olej stosowany do namaszczeń m.in. przy bierzmowaniu). Podczas tej mszy księża diecezjalni odnawiają również swoje przyrzeczenia kapłańskie. Msza krzyżma kończy okres Wielkiego Postu.

Wieczorem we wszystkich parafiach odprawiona jest uroczysta msza św. nawiązująca do Ostatniej Wieczerzy, podczas której Chrystus ustanowił sakramenty Eucharystii i kapłaństwa. - W przeddzień swojej śmierci Pan Jezus spożywał paschę ze swoimi uczniami. Tego wieczoru biorąc do rąk chleb i wino przemienił je w swoje ciało i swoją krew, czyniąc z nich pokarm i napój, który ma nam towarzyszyć do końca świata. Ustanawiając w ten sposób sakrament Eucharystii, polecił apostołom, by w przyszłości czynili to na Jego pamiątkę - mówi ks. Grzegorz Weis, proboszcz Parafii Bożego Miłosierdzia w Starogardzie Gdańskim.

Z sakramentem Eucharystii w sposób nierozerwalny związana jest posługa kapłańska. Właśnie podczas mszy wieczerzy Pańskiej, sprawowanej wieczorem w Wielki Czwartek, Kościół świętuje ustanowienie przez Jezusa również tego sakramentu. - Radujemy się tego dnia z daru Mszy Świętej, ale jest to także święto dla każdego księdza - dlatego przedstawiciele parafii składają kapłanom swoje życzenia - dodaje ks. Weis. Wielkoczwartkowa msza św. zaczyna się znakiem krzyża, lecz nie kończy się nim. Po zakończeniu Mszy przenosi się wszystkie komunikanty do "ciemnicy". Umieszcza się tam również monstrancję z Ciałem Chrystusa. Aż do Wielkanocy tabernakulum pozostaje puste. Z tego powodu zgaszona zostaje wieczna lampka znajdująca się obok tabernakulum. Z ołtarza zdejmowane są mszał, świece i obrus.

W przeszłości z Wielkim Czwartkiem związane były również inne zwyczaje. - Niektórzy biskupi i magnaci na znak pokory umywali nogi dwunastu wybranym starcom, których następnie suto obdarowywano. W tym też dniu milkły dzwony i aż do rezurekcji posługiwano się kołatkami wydającymi głuchy stuk - mówi ks. Grzegorz Weis.

od 7 lat
Wideo

Burze nad całą Polską

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto