Facebook Google+ Twitter

Dzisiaj rozpoczyna się w Krynicy XXI Forum Gospodarcze zwane Polskim Davos

Hasło tegorocznego forum to “Europejskie dylematy: partnerstwo czy rywalizacja” Organizatorzy przygotowali 6 sesji plenarnych i 150 paneli dyskusyjnych.

Logo Forum / Fot. Materiały promocyjne ForumHasło tegorocznego forum to “Europejskie dylematy: partnerstwo czy rywalizacja”. Organizatorzy przygotowali 6 sesji plenarnych i 150 paneli dyskusyjnych. Kilkadziesiąt debat i paneli będzie poświęconych współpracy ze wschodem, ponieważ Forum Ekonomiczne to przede wszystkim pomost między Wschodem, a Zachodem. Dzisiaj wiadomo, iż to największe po Davos forum gospodarcze przyjmie ponad 3 tys. gości i około 600 dziennikarzy z 66 krajów.

To właśnie w Krynicy dzięki Zygmuntowi Berdychowskiemu założycielowi Instytutu Studiów Wschodnich, pomysłodawcy forum, można spotkać Zespół Sądeczoki z Nowego Sącza zainaugurowało rozpoczęcie Economic Forum of Young Leaders / Fot. Bogdan Węgrzynekjednocześnie tylu prezydentów, premierów, ministrów, naukowców, doradców i parlamentarzystów.

Pod lupą międzynarodowych ekspertów w dziedzinie ekonomi znajdą się: Grecja, Hiszpania i Portugalia, pojawi się zagadnienie dotyczące Polskiej gospodarki, przedmiotem rozważań będzie również niepokojąco wysoki dług publiczny, prywatyzacja służby zdrowia, oraz nowe technologie. Podejmowane będą zagadnienia dotyczące wydobycia gazu łupkowego, oraz bezpieczeństwa produkcji energii jądrowej.

Ekonomiczne Forum Młodych Liderów / Fot. arch. Bogdan WęgrzynekKiedy dwa lata temu rozmawiałem na krynickim forum z prezesem Euro Pacific Capital i komentatorem stacji CNN z Peterem Schiff’em, po jego doskonałym wykładzie na temat amerykańskiej gospodarki, trudno było uwierzyć w wyliczenia jakie przedstawiał podczas swojej prezentacji. Przewidział, że wkrótce gospodarka Stanów Zjednoczonych straci swoje przewodnictwo w świecie, a bank centralny USA może zbankrutować. W Stanach Zjednoczonych nikt nie brał Schiff’a, który argumentował rozpad instytucji finansowych sztucznie zawyżających konsumpcję kredytową USA, na poważnie. W Krynicy jednak bronił tych argumentów prof. Edmund Phelps z Columbia University - laureat Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii. Przestrzegał już wtedy, że receptą na wyjście z długów nie mogą być kolejno zaciągane kredyty, ponieważ doprowadzi to kolejne gospodarki do katastrofy. Dzisiaj możemy potwierdzić słuszność ówczesnej diagnozy.

Wczoraj również rozpoczęło się Ekonomiczne Forum Młodych Liderów w Nowym Sączu, które otworzył Marszałek Województwa Małopolskiego Marek Sowa, które jest również częścią krynickiego konsylium.

Do Wiadomości24 możesz dodać
własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Matrix
  • Matrix
  • 07.09.2011 20:40

CO DALEJ EUROPO =
Obrady otworzył premier naszego rządu. Pan premier zawsze słynął z nietrafnych wypowiedzi a te z Krynicy szczególnie rażą, bo są zbitką nic nie znaczącego pustosłowia. Po pierwsze w polityce i w ekonomii żadnej solidarności nie było , nie ma i nie będzie. W Polsce także żadnej solidarności w sensie społecznym nie było a to co było to niby związek zawodowy, który był forma organizacji i skanalizowania niezadowolenia społecznego wykorzystany do przejęcia władzy przy jego pomocy przez środowiska kapitalistów i obszarników ziemskich. Po drugie Europa dwóch prędkości praktycznie już istnieje i dzieli jej członków na Euroland i resztę. Jeżeli ten eksperyment się nie uda to UE jako wspólnota gospodarcza się rozpadnie. Po trzecie tu nie pomogą żadne zaklęcia i napinanie muskułów, szczególnie przez małych , biednych i głodnych. Jeżeli to ma być jeden wielki obszar wspólnoty gospodarczej to musi powstać jedno wielkie państwo federacyjne a rola państw narodowych powinna zostać zredukowana do poziomu takiego jak stany w USA albo obwody autonomiczne w Rosji czy Chinach. Innego wyjścia nie ma . NIE MOŻNA STAĆ JEDNĄ NOGĄ WE WRZĄTKU A DRUGĄ W LODZIE I UDAWAĆ ŻE WSZYSTKO JEST ŚREDNIO DOBRZE.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.