Facebook Google+ Twitter

Dzisiaj strajki sparaliżują Francję

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-01-29 07:12

Francuzów czeka dziś "czarny czwartek". Z powodu strajków zakłócony będzie ruch kolejowy, lotniczy i komunikacja miejska. Przerwanie pracy i manifestacje zapowiedzieli też nauczyciele, pracownicy szpitali, sądów, banków i przemysłu motoryzacyjnego.

Związki zawodowe podjęły decyzję o rozpoczęciu strajków, bo domagają się podjęcia przez rząd walki z bezrobociem i spadkiem płacy realnej. "Czarny czwartek" ma być wielką próbą sił dla wszystkich stron konfliktu społecznego: rządzącej prawicy, związków zawodowych i lewicowej opozycji.

Już od wczorajszego wieczoru strajkują pracownicy kolei, w części kraju kursuje tylko jedna trzecia pociągów. Zakłócona jest też komunikacja miejska w Paryżu. Na większości linii kursuje, co drugie metro. Francuski przewoźnik lotniczy Air France odwołał 30 proc. lotów z paryskiego lotniska Orly.

Rodzice muszą dziś znaleźć zastępczą opiekę dla dzieci, gdyż z powodu strajku nauczycieli zamknięte też będzie wiele szkół. Mimo protestu służby zdrowia normalnie powinny pracować szpitale.

Do strajków sektora publicznego dołączą też pracownicy firm prywatnych - banków i przemysłu motoryzacyjnego.

Francuscy związkowcy ostrzegli prezydenta Nicolasa Sarkozy'ego, że będzie to największy protest od chwili objęcia przez niego władzy.
JS

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.